Tak będzie wyglądała kwarantanna narodowa. Znamy NOWE plany rządu

2020-11-22 11:56 mar
Tak będzie wyglądała kwarantanna narodowa
Autor: pixabay.com

Wyjścia z domu tylko do pracy, lekarza, po zakupy, w celach bytowych i religijnych, spotkania tylko w gronie 5 osób, zamknięte galerie handlowe oraz zakłady fryzjerskie i kosmetyczne – tak będzie wyglądała narodowa kwarantanna, jeśli nie uda się powstrzymać epidemii koronawirusa. Rząd przygotował projekt rozporządzenia dotyczący obostrzeń na wypadek, gdy „trzeba będzie natychmiast i radykalnie ograniczyć transmisję wirusa w społeczeństwie".

Znamy zasady dotyczące narodowej kwarantanny, która zostanie wprowadzona w Polsce, gdy nie uda się powstrzymać epidemii koronawirusa. Jak zapowiedział premier Mateusz Morawiecki, nadzwyczajne obostrzenia będą mogły być wprowadzone "w ostateczności, kiedy trzeba będzie natychmiast i radykalnie ograniczyć transmisję wirusa w społeczeństwie".

W ramach prac rządowych powstały 3 warianty obostrzeń, po które rząd będzie sięgać w zależności od rozwoju sytuacji. Dotyczą one:

  • etapu odpowiedzialności (będzie obowiązywał od 28.11. do 27.12)
  • etapu stabilizacji, czyli powrotu do podziału Polski na trzy nowe strefy: czerwoną, żółtą i zieloną (najwcześniej od 28.12 – zależnie od sytuacji epidemicznej)
  • kwarantanny narodowej (która zostanie wprowadzona w ostateczności, kiedy trzeba będzie natychmiast i radykalnie ograniczyć transmisję wirusa w społeczeństwie)

Ograniczenia w przemieszczaniu się obywateli

Projekt dotyczący obostrzeń w sytuacji wprowadzenia kwarantanny narodowej zakłada m.in. ograniczenia w przemieszczaniu się obywateli. Wyjścia z domu możliwe byłyby tylko do pracy, lekarza, po zakupy oraz w celach bytowych i religijnych. Ponadto od poniedziałku do piątku w godz. 8-16 osoby, które nie ukończyły 16. roku życia mogłyby poruszać się tylko pod opieką dorosłych.

W hotelach mogłyby się zatrzymywać tylko osoby podróżujące służbowo oraz sportowcy i medycy. Obiekty gastronomiczne mogłyby sprzedawać posiłki tylko na wynos i na dowóz. W dalszym ciągu też od poniedziałku do piątku w godz. 10-12 obowiązywałyby godziny dla seniorów.

W czasie kwarantanny narodowej obowiązywałby również zakaz organizowania zgromadzeń, w tym imprez, spotkań i zebrań niezależnie od ich rodzaju (w tym m.in. wesel, komunii i konsolacji). Wyjątek mogły stanowić "imprezy i spotkania do 5 osób, które odbywają się w lokalu lub budynku wskazanym jako adres miejsca zamieszkania lub pobytu osoby, która organizuje imprezę lub spotkanie” - w tym przypadku limit osób nie dotyczyłby osób wspólnie zamieszkujących lub gospodarujących.

Zamknięte zakłady fryzjerskie i kosmetyczne

Galerie handlowe byłyby w przeważającej części zamknięte – mogłyby w nich funkcjonować tylko wybrane sklepy. Limit w sklepach zostałby ograniczony do 1 osoby na 20 mkw.

Zamknięte zostałyby zakłady fryzjerskie i kosmetyczne, kina, parki rozrywki, siłownie, kluby fitness oraz aquaparki. Wydarzenia sportowe mogłyby się odbywać tylko bez udziału publiczności. Z kolei targi i inne tego typu wydarzenia można by organizować wyłącznie on-line. Zdalnie odbywałaby się również edukacja.

Projekt przewiduje ponadto, że osoba przekraczająca granicę Polski w celu udania się do swojego miejsca zamieszkania lub pobytu na terytorium RP byłaby zobowiązana odbyć 10-dniową kwarantannę. Z obowiązku tego wyłączeni byliby m.in. rolnicy mający gospodarstwa po obu stronach granicy, załogi samolotów oraz uczniowie uczący się w Polsce.

Morawiecki wprowadził nowe obostrzenia
Najnowsze