Pierwsze szczepienie przeciw COVID-19 w Gdańsku

i

Autor: Marcin Gadomski / Super Express

Tę szczepionkę przeciw COVID-19 podali nawet 6-latkom. Producent twierdzi, że jest bezpieczna

2021-10-25 18:55

Szczepionka przeciw COVID-19 firmy Moderna może być podawana jeszcze młodszym pacjentom. - Nasza szczepionka przeciwko COVID-19 wywołuje silną reakcję immunologiczną u dzieci w wieku od 6 do 11 lat, jest dla nich bezpieczna i dobrze tolerowana - ogłosiła amerykańska firma Moderna w poniedziałek, 25 października 2021 roku. Skąd takie wnioski?

Dzieciom podawano dwie dawki szczepionki po 50 mikrogramów, czyli połowę porcji przeznaczonej dla dorosłych. Wstępne wyniki badań klinicznych, w których wzięło udział blisko pięć tysięcy dzieci, mają pokazywać, że miesiąc po podaniu drugiej dawki szczepionki zaobserwowano silną reakcję immunologiczną. - Bezpieczeństwo i tolerancja preparatu u dzieci były porównywalne z obserwowanymi u dorosłych - ogłosiła Moderna. Wśród najczęściej zgłaszanych efektów ubocznych odnotowano zmęczenie, ból głowy, gorączkę i ból w miejscu wykonania zastrzyku. W USA preparat Moderny można stosować na razie tylko u dorosłych. Agencja Żywności i Leków (FDA) rozważa teraz dopuszczenie tej szczepionki również dla młodzieży od dwunastego roku życia. Moderna zapowiedziała, że przedstawione w poniedziałek wyniki posłużą wkrótce do złożenia wniosku o autoryzację preparatu także dla dzieci w wieku od sześciu do jedenastu lat. Firma poinformowała, że prowadzi już badania kliniczne z udziałem dzieci w wieku od pół roku do sześciu lat. Konkurencyjna szczepionka firm Pfizer i BioNTech może być podawana w USA wszystkim osobom powyżej dwunastego roku życia. Na zaawansowanym etapie jest również proces dopuszczenia preparatu dla dzieci powyżej pięciu lat. Europejska Agencja Leków (EMA) pozwoliła na stosowanie u młodzieży od dwunastego roku życia zarówno szczepionki Pfizera (BioNTechu), jak i Moderny.

Prof. Simon odpowiada na pytania dotyczące koronawirusa

Na początku października władze Szwecji i Danii wstrzymały podawanie preparatu Moderny dla młodszych osób w ramach środków ostrożności po wystąpieniu bardzo rzadkich przypadków zapalenia mięśnia sercowego.

A czy Wy przyjęliście szczepionkę przeciw COVID-19? Czekamy na odpowiedzi w poniższej sondzie.

Sonda
Zaszczepiłeś się już przeciwko COVID-19?