Opinia biegłych o bestii: Mariusz Trynkiewicz będzie zabijał!

2014-01-23 3:00

Najnowsza opinia biegłych psychiatrów na temat Mariusza Trynkiewicza (52 l.) odbiera jakiekolwiek złudzenia: 25 lat odsiadki w więzieniu nie wytrzebiły ze skazanego morderczego instynktu. Trynkiewicz to bestia, wypuszczony na wolność wciąż będzie zabijać. 10 lutego, na dzień przed końcem wyroku pedofila, sąd ma wydać decyzję, czy wypuści seryjnego mordercę z więzienia.

Czy po dniu 11 lutego Polacy będą mogli jeszcze spać spokojnie? Trwa dramatyczna i niestety spóźniona walka o to, by potwór, który zamordował czterech chłopców i porzucił ich spalone ciała w lesie, nie wyszedł na wolność. Na szczęście wczoraj weszła w życie tzw. ustawa o bestiach. Dzięki niej najbardziej niebezpieczni bandyci będą do końca życia izolowani. Czy Trynkiewicz też?

Biegli, którzy na nowo zbadali pedofila, wydali opinię - tak, jest wciąż niebezpieczny. Nie można wykluczyć wysokiego prawdopodobieństwa, że popełni zbrodnię. Ich opinia trafiła już do Sądu Okręgowego w Rzeszowie z wnioskiem dyrektora więzienia w tym mieście o objęcie Trynkiewicza nową ustawą. Sąd powołał już grupę biegłych i zobowiązał ich do wydania opinii na temat pedofila do 31 stycznia. 10 lutego odbędzie się rozprawa, podczas której rozstrzygną się losy Trynkiewicza. - Biegli mogą stwierdzić, że materiał z zakładu karnego jest wystarczający do wydania przez nich opinii lub zażądać skierowania osadzonego na obserwację - mówi Marzena Ossolińska-Plęs, rzecznik Sądu Okręgowego w Rzeszowie. Obserwacja trwałaby do 4 tygodni - albo w jednym z ośrodków w Starogardzie Gdańskim, Branicach lub Gostyninie bądź w warszawskim Instytucie Psychiatrii i Neurologii.

Czytaj również: Operacja "Trynkiewicz" w liczbach: 25 policjantów, 11 służbowych samochodów, obserwacja 24 godziny na dobę

Jak wygląda badanie, którym poddano bestię? - Najpierw bada się dotychczasowe opinie psychiatryczne na temat tej osoby, te z akt sprawy i te sporządzane co pół roku w więzieniu - mówi dr n. med. Jerzy Pobocha, psychiatra sądowy. - Potem bada się tę osobę przez zadawanie pytań i obserwację zachowania, mimiki - dodaje. Pytania obejmują życiorys, choroby i samopoczucie w więzieniu. Pyta się o konkretne plany - co będzie robił na wolności, czy chce zostać prawym obywatelem. - Nowa ustawa dokładnie określa, jakie osoby obejmuje - podkreśla lekarz. - Trzeba stwierdzić upośledzenie umysłowe, zaburzenia osobowości lub preferencji seksualnych, a ponadto uznać, że istnieje wysokie prawdopodobieństwo ponownego popełnienia poważnego przestępstwa przeciwko zdrowiu i życiu, zagrożonego karą od 10 lat więzienia. Tutaj trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, co jest ważniejsze - czy zdrowie i życie niewinnych ludzi, czy wolność Trynkiewicza - dodaje.

Zobacz też: Nowa opinia w sprawie Mariusza Trynkiewicza: "musi leczyć się dalej"!

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki