Tu rozbił się 50 lat temu AN-24. Będzie tam odprawiona msza w intencji ofiar

i

Autor: Mrug/Wikipedia

Tu rozbił się 50 lat temu AN-24. Będzie tam odprawiona msza w intencji ofiar

2019-04-02 6:08

2 kwietnia przypada 50. rocznica jednej z największych katastrof w historii polskiego lotnictwa. Samolot AN-24 PLL LOT uderzył o zbocze Policy (1369 m n.p.m.). W rocznicę pamięć 54 ofiar, przy pomniku im poświęconym, wspominać będą mieszkańcy gminy Zawoja i ratownicy Grupy Beskidzkiej GOPR. Przy pomniku o 18:00 celebrowana będzie okolicznościowa msza święta.

2 kwietnia 1969 r. „antek” leciał z Warszawy do Krakowa. Nie wiadomo, dlaczego zmienił kurs i co było przyczyną tego, że uderzył w stok góry. Nikt z lecących nie przeżył tej katastrofy. Jednym z pasażerów był prof. Zenon Klemensiewicz – wybitny językoznawca i polonista, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego. Dziś jego imię nosi Rezerwat na Policy. Jeszcze pod koniec XX w. można było natknąć się w nim na cząstki rozbitego samolotu i ślady uderzenia o ziemię. W miejscu katastrofy postawiono krzyż z resztkami blach z poszycia AN-24. W 40. rocznicę zastąpił go pomnik. Gmina Zawoja sfinansowała jego budowę. Autorem projektu jest Sławomir Kudzia, zawojski radny i inicjator postawienia pomnika. Wykonali go uczniowie i nauczyciele z Zespołu Szkół Mechanicznych w Suchej Beskidzkiej.

Największą katastrofą lotniczą, DO KTÓREJ DOSZŁO W POLSCE była ta, która wydarzyła się 9 maja 1987 r. na obrzeżach Ursynowa, w Lesie Kabackim. Wówczas rozbił się Ił-62M PLL LOT, który ledwo co wystartował z Okęcia. Nikt nie przeżył tej katastrofy. Zginęło 183 pasażerów. 14 marca 1980 r. również lotowski Ił-62 rozbił się, wracając z rejsu z USA, w okolicach Fortu VI Twierdzy Warszawa. Wtedy też zginęli wszyscy pasażerowie. Wśród 87 zabitych była piosenkarka Anna Jantar i ekipa bokserów USA. 10 kwietnia 2010 r. rządowy Tu-154M rozbił się na lotnisku w Smoleńsku. Kto wówczas zginął, tego przypominać nie trzeba.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki