Upamiętnij z nami Narodowe Święto Niepodległości – weź udział w akcji „Niepodległa do hymnu”!

2019-11-08 11:16
Upamiętnij z nami Narodowe Święto Niepodległości – weź udział w akcji „Niepodległa do hymnu”!
Autor: Materiały Promocyjne

Hymn Polski jest tym, co łączy wszystkie Polki, Polaków i przyjaciół Polski. 11 listopada o godzinie 12.00 wspólnie zaśpiewajmy Mazurka Dąbrowskiego. W wydaniu Super Expressu 09.11 czeka na wszystkich specjalny dodatek – śpiewnik z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Upamiętnijmy ten dzień, świętując w ten prosty uniwersalny sposób kolejną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Spór o polski hymn

O to, która ze słynnych pieśni patriotycznych ma zostać polskim hymnem, politycy spierali się przez 6 lat. Dopiero 26 lutego 1927 r. Felicjan Sławoj-Składkowski, ówczesny minister spraw wewnętrznych wydał rozporządzenie, zgodnie z którym „Mazurek Dąbrowskiego” został hymnem Polski. Decyzja była podyktowana tym, że ta pieśń była najlepiej znana i najszerzej akceptowana przez społeczeństwo.

„Mazurek Dąbrowskiego” to inaczej „Pieśń Legionów Polskich we Włoszech”. Słowa napisał Józef Wybicki, kompozytor jest nieznany. Legiony walczyły u boku wojsk francuskich i włoskich w latach 1797–1807. Ich inicjatorem był Jan Henryk Dąbrowski.

A jakie pieśni konkurowały z „Mazurkiem” do rangi oficjalnego hymnu? Było ich pięć:

  • „Rota”

Gdy podczas przewrotu majowego (14 maja 1926 r.) prezydent Stanisław Wojciechowski opuszczał Belweder, gen. Anders właśnie zaintonował „Rotę”. Jednak „Rota” odpadła, bo miała silnie antyniemiecką wymowę (Nie będzie Niemiec pluł nam w twarz...), co mogło wywołać skandal dyplomatyczny.

  • „Warszawianka”

Choć piękna, nie była wystarczająco rozpowszechnioną pieśnią, została więc odrzucona.

  • „Z dymem pożarów...”

Podobny los co „Warszawiankę” spotkał „Chorał” („Z dymem pożarów...”). Ten tekst Kornela Ujejskiego był bardzo popularny w czasie powstania styczniowego, ale w odrodzonej Polsce już nie.

  • „Pierwsza Brygada”

Ta pieśń jednoznacznie wiązała się z obozem Piłsudczyków, a więc była oprotestowana przez endecką część społeczeństwa. Nawet w latach trzydziestych młodzież endecka wywoływała ekscesy na uroczystościach wojskowych, bo „Brygada” została pieśnią Wojska Polskiego.

  • „Boże coś Polskę”

Tej pieśni poświęcono najwięcej uwagi. Została zaintonowana przez marszałka Wojciecha Trąmpczyńskiego podczas otwarcia Sejmu w 1919 r. Warto jednak wiedzieć, że Alojzy Feliński napisał ją na cześć... cara Aleksandra I! Potem fragment: „Naszego króla zachowaj nam Panie” zmieniono na „Ojczyznę wolną pobłogosław Panie”. Od tamtej pory „Boże coś Polskę” stało się najważniejszą religijną pieśnią patriotyczną.

Upamiętnij z nami Narodowe Święto Niepodległości – weź udział w akcji „Niepodległa do hymnu”!
Autor: Materiały Prasowe
Najnowsze