WIELKI POST. SEKS małżonków to nie GRZECH! Co wolno, a czego nie wolno KATOLIKOWI w WIELKIM POŚCIE

2015-02-26 12:30

Post to nie tylko czas umartwiania się, posypywania głowy popiołem. - Podczas postu małżonkowie nie powinni rezygnować ze współżycia - mówi o. Ksawery Knotz (46 l.), kapucyn. - Niech starają się wtedy uczynić ten akt jeszcze piękniejszym, ponieważ seks jest rodzajem modlitwy - dodaje duchowny.

Klasyczna modlitwa kojarzy się nam ze złożonymi dłońmi, klęczeniem i chwilą skupienia. Tymczasem dla katolika namiętny seks też jest formą modlitwy.

- Sakrament małżeństwa jest odczuciem Boga, który jest ukryty w więzi małżonków. On jakby wciela się w więź, którą tworzy para poprzez swoją cielesność. Bóg nas nie podgląda w sypialni, ale jest zainteresowany naszym szczęśliwym pożyciem. Małżonkowie, którzy współżyją, mogą to nawet odczuć - tłumaczy o. Ksawery Knotz.

Przeczytaj koniecznie: Katoliku! Kościół pozwala kochać się w prezerwatywach (ale dziurawych)

O tym, by katoliccy małżonkowie nie odmawiali sobie współżycia podczas postu, mówi też ks. Bogdan Bartołd z archikatedry św. Jana Chrzciciela w Warszawie. - Współżycie małżonków to dar miłości dla tego, którego kocham. Jest to zaproszenie przez Pana Boga do współtworzenia świata - dodaje.

Ale uwaga! Seks może być modlitwą tylko wtedy, gdy małżonkowie rezygnują ze sztucznej antykoncepcji.

O. Ksawery Knotz - kapłan rodzin

Ksawery Knotz (46 l.) jest kapłanem w zakonie braci mniejszych kapucynów. To doktor teologii pastoralnej, duszpasterz małżeństw i rodzin. Autor książek, m.in. "Seks, jakiego nie znacie", w których w bardzo otwarty sposób opowiada o seksie katolików. Prowadzi też portal internetowy www.szansaspotkania.pl skierowany do małżeństw kształtujących swoje życie seksualne według nauki Kościoła katolickiego.