Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny 2020. 

2020-10-30 21:32 vng
1 listopada mieliśmy pójść na groby z synem nie na jego grób
Autor: Beata Olejarka/Super Express

Co roku cmentarze są nawiedzane przez tysiące ludzi. Jednak tym razem z powodu epidemii nekropolie są zamkniete. Biskupi udzielają dyspensy od obowiązku udziału w mszach i procesjach cmentarnych a papież Franciszek odpust zupełny za zmarłych przedłużył na cały listopad.

W tym roku znajdujemy się w nadzwyczajnej sytuacji pandemii i dużego wzrostu zakażeń koronawirusem.

– 1 listopada, a wraz z nim Uroczystość Wszystkich Świętych to jedna z piękniejszych polskich tradycji nawiedzania cmentarzy, pamięci i modlitwy za zmarłych. W trosce o życie i zdrowie naszych rodaków apeluję o rozłożenie nawiedzania grobów na dni poprzedzające 1 listopada oraz dni następujące po tej uroczystości – mówi naszym Czytelnikom Stanisław Gądecki (71l.) Arcybiskup Metropolita Poznański Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski Wiceprzewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE).

W tym roku odpust zupełny za zmarłych można uzyskać nie przez pierwsze osiem dni listopada, ale przez cały miesiąc.

 –  Szczególną ku temu zachętę dał nam papież Franciszek, który zdecydował o przedłużeniu czasu uzyskania odpustu zupełnego za zmarłych na cały miesiąc. Każdy z nas może zatem wybrać dowolne osiem dni listopada, w których podejmie modlitwę o życie wieczne dla swoich zmarłych – wyjaśnia Prymas Polski Wojciech Polak ( 55 l.) – Osoby starsze, chore i ci, którzy z poważnych powodów nie będą mogli udać się na cmentarz, mogą uzyskać odpust zupełny modląc się w domu, podejmując lekturę jednego z fragmentów Ewangelii z liturgii za zmarłych lub wypełniając uczynki miłosierdzia poprzez ofiarowanie Bogu cierpień i niedogodności swojego życia. W ten sposób, w duchowej łączności z naszymi zmarłymi, gdziekolwiek są pochowani, wypraszamy dla nich łaskę odpustu - dodaje.

Najnowsze