Zaćmienie Słońca już dziś - w ciągu dnia może się zrobić ciemniej

2011-01-04 5:00

Uwaga! Rano będziemy świadkami niesamowitego zjawiska na niebie - częściowego, ale za to naprawdę sporego zaćmienia Słońca! O godzinie 9.36 koniecznie spójrzmy w niebo, bo następne zaćmienie w Polsce dopiero 20 marca 2015 roku! A całkowite - w 2135 roku...

Wszystko zacznie się kilkanaście minut po godzinie 8 rano. Tarcza Słońca zacznie stopniowo maleć, by o godz. 9.36 została z niej tylko ćwiartka. Wszystko wróci do normy parę minut po godz. 11.

- Nawet jeśli niebo przykryją utrudniające obserwacje chmury, to i tak zrobi się widocznie ciemnej - mówi prof. dr hab. Tomasz Bulik, ekspert z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego.

Przeczytaj koniecznie: Przepowiednie na 2011 rok – Aztekowie i koniec świata, Nostradamus i przymierze z Arabami

- Będziemy oglądać zaćmienie częściowe. Na Pomorzu tarcza zostanie zasłonięta najbardziej, bo aż w 76 proc., w Warszawie ubędzie jej 75 proc., a w Krakowie 73 proc. - dodaje astronom.

Jak podziwiać to niezwykłe zjawisko? Na pewno nie można patrzeć prosto w słońce, by nie uszkodzić wzroku. Najlepiej oglądać zaćmienie przez płytę CD lub ciemną kliszę fotograficzną.

Zaćmienia zmieniały bieg historii!
W starożytnym świecie ludzie panicznie bali się zaćmień. Chińczycy wierzyli, że Słońce pożera smok, a dawni Norwegowie, że wielki wilk. Tylko egipscy kapłani potrafili przewidywać to zjawisko i wykorzystywali swoją wiedzę, by zastraszać ludzi. Zaćmienia zmieniały przebieg bitew. W 585 r. p.n.e. przerwano bitwę między Medami i Lidyjczykami, gdy w środku dnia zapadła ciemność.

Prof. dr hab. Tomasz Bulik astronom z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego
- Dziś na terenie całego kraju będziemy mogli obserwować częściowe zaćmienie Słońca. Zjawisko rozpocznie się około 8.13 rano, o 9.36 nastąpi jego maksimum, a parę minut po godz. 11 skończy się. Na Słońce możemy patrzeć przez ciemną kliszę fotograficzną, a najlepiej przez płytę CD. Możemy też użyć kawałka kartonika. Robimy w nim mały otwór szpilką i patrzymy na cień - obraz otworu będzie pokazywał aktualny kształt słońca.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki