Zielone zmiany w Legnicy i Cedyni

2021-04-30 15:28 Materiał partnerski
KGHM -huta miedzi Legnica
Autor: Materiały prasowe KGHM -huta miedzi Legnica

Legnica Hybrydowa Huta Miedzi „Legnica” Huta Miedzi Legnica rozpoczyna nowy etap w swojej działalności. Zarząd KGHM rozpoczął Program Strategiczny pod nazwą Hybrydowa Huta Legnica (HHL). Huta zajmie się przerobem złomu miedziowego na ogromną skalę.

Zakłada się, że w Hucie Miedzi „Legnica” po 2025 roku, czyli po osiągnięciu maksymalnych zdolności produkcyjnych, przerabianych będzie łącznie ponad 200 tys. ton złomów o zawartości Cu od kilkunastu procent. W ten sposób KGHM poszerzy w znaczący sposób swój udział w realizacji ogólnoświatowej koncepcji „urban minig”. Jest to działanie służące ochronie środowiska poprzez ograniczenie ilości odpadów, odzysk cennych surowców i ich powtórnego wykorzystania bez utraty ich właściwości. Pierwszy etap inwestycji to zabudowa węzła topienia złomów miedzianych wysokiej jakości w ciągu technologicznym huty. Piec WTR pozwala na przetop złomów miedzionośnych o średniej zawartości od 90 proc. Cu z wydajnością min. 80 tys. Mg miedzi anodowej/ rok. Instalacja ma również możliwość prowadzenia procesu dla wariantu napełnienia pieca ciekłą miedzią konwertorową. Pozwala na to unikatowa konstrukcja i kształt pieca w postaci wychylnej wanny. Zastosowany układ hydraulicznego przechyłu pieca umożliwia jego całkowite opróżnienie. Dzięki rynnie zalewowej możliwe jest także wsadowanie ciekłej miedzi konwertorowej, która może stanowić uzupełnienie wsadu stałego. Dzięki nowej instalacji w 2020 roku Huta wyprodukowała rekordowe ilości miedzi anodoweji i katodowej. Choć Hybrydowa Huta Legnica to projekt, który dopiero się rozpoczyna, to już dziś przetop złomów Cui mat. Cu do prod. katod wyniósł. 91 058 Mg w.s. W 2020 roku HML wyprodukowała 123 306,2 Mg Cu elektrolitycznej, 167 582,3 Mg Cu anodowej, z czego 22 219 Mg anod wysłano do Huty Miedzi Głogów. Rok 2020 to też rekordowa produkcja Pb rafinowanego na poziomie 30 179,6 Mg. HM „Legnica” nie zwalnia także tempa w realizacji kolejnych inwestycji proekologicznych. Trwa realizacja zadań w ramach programu BAT-As. Instalacja oczyszczania gazów będzie gotowa jeszcze w tym roku. Nowa instalacja przejmie wstępnie oczyszczone gazy technologiczne, doczyści je i skieruje do istniejącej wieży absorpcyjnej usuwającej dwutlenek siarki. Praktycznie w gazie będzie jedynie tlen, azot, woda, dwutlenek węgla i odrobina dwutlenku siarki. Docelowo inwestycja zmniejszy ładunek resztkowych zanieczyszczeń aż o 99 proc.

Legnica Hybrydowa Huta Miedzi „Legnica”
Autor: Materiały prasowe Legnica Hybrydowa Huta Miedzi „Legnica”

HM Legnica ruszyła w Wigilię

Legnickie Zakłady Metalurgiczne powstały w 1951 r. W Wigilię, 24 grudnia 1953 r. został dokonany pierwszy spust miedzi z rudy pochodzącej z kopalń tzw. Starego Zagłębia Miedziowego. W marcu 1959 r. zakłady przekształcono w HM „Legnica”. Huta mogła wówczas produkować 12,5 tys. ton miedzi elektrolitycznej rocznie. Sytuacja zmieniła się, gdy odkryte zostało nowe złoże rud miedzi i powstały dwie nowe kopalnie - Lubin i Polkowice. To sprawiło, że HM „Legnica” musiała zostać rozbudowana. W lipcu 1970 r. HM „Legnica” weszła w skład Kombinatu Górniczo-Hutniczego Miedzi. Od tego czasu jest nieustannie modernizowana.

KGHM - partner
Autor: Materiały prasowe
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze