Zmiany w OFE niezgodne z konstytucją alarmuje Rządowe Centrum Legislacji

2011-03-08 13:30

Proponowane przez rząd zmiany w systemie OFE mogą być nie konstytucyjne. Wszystko przez krótki okres pomiędzy uchwaleniem, a wejściem nowej ustawy w życie. To opinia Rządowego Centrum Legislacji, do której dotarła telewizja TVN CNBC. Obniżenie składki wpływającej na konta w OFE miałoby nastąpić już 1 maja, a ustawy wciąż nie ma w Sejmie.

Projekt zmian w systemie ubezpieczeń społecznych, a co za tym idzie zmiana wysokości składki do OFE, ma być przyjęty przez rząd już we wtorek. Posiedzenie rządu rozpoczęło się o godzinie 11, nie wiadomo jak długo potrwa – prawdopodobnie do skutku.

Przeczytaj koniecznie: Balcerowicz o zmianach w OFE: Emerytury będą niższe i mniej bezpieczne

Skąd taki pośpiech? TVN CNBC dotarła do dokumentu, który podważa zgodność nowej ustawy z konstytucją. Chodzi o zbyt krótkie vacatio legis - czyli okres między uchwaleniem, a wejściem ustawy w życie. W tej chwili propozycja rządu mówi o zmianach od 1 maja, a to już drugi termin, pierwszy przesunięto o miesiąc, ponieważ przeciągały się konsultacje międzyresortowe.

Tymczasem eksperci RCL podkreślają, że przy utrzymaniu takiego harmonogramu towarzystwa emerytalne nie będą miały wystarczająco dużo czasu, by wprowadzić zmiany w swojej działalności.

Mniej pieniędzy do OFE

Nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych zakłada zmniejszenie składki płynącej do Otwartych Funduszy Emerytalnych z 7,3 do 2,3 procent. Obcięta część, czyli 5 procent składki miałoby być zapisywane na subkoncie w ZUS.

Zmiany dotyczą również zasad dziedziczenia składek emerytalnych i możliwości odliczenia od podatku składki na tzw. III filar.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki