egzamin, sprawdzian, test, dzieci, uczniowie, szkoła, klasa, tablica, lekcja

i

Autor: EAST NEWS/Value Stock Images

Reforma edukacji według PiS. Sprawdź, co zapowiada minister edukacji!

2016-09-16 17:07

Już zaraz rozpocznie się rok szkolny 2016/17, a wraz z nim ministerstwo zapowiada nowe zmiany w szkolnictwie. Reformy systematycznie wprowadzane do 2022/23 roku przewidują między innymi rozdzielenie przyrody na biologię i geografię, a także oddzielenie wiedzy o społeczeństwie od historii. To tylko wstęp do wielu innych zmian, jakie przedstawiła minister Anna Zalewska. O planowanych reformach jako pierwszy poinformował Dziennik Gazeta Prawna.

Ostatecznie potwierdzona została informacja o utworzeniu jednej ośmioklasowej szkoły, zamiast rozdzielenia na podstawówkę dla klas I-VI i trzech klas gimnazjum. Reforma ta ma zostać wprowadzona już od następnego roku szkolnego 2017/18. Od tego też roku system edukacyjny rozpocznie stałe przekształcanie do zmian, które mają być ostatecznie ukształtowane do roku 2022/23, czyli:

- obowiązkowe przedszkole dla sześciolatków;

- ośmioletnia szkoła powszechna;

- w zależności od wyboru ucznia: czteroletnie liceum; pięcioletnie technikum lub dwustopniowa (czyli łącznie pięcioletnia) szkoła branżowa.

Zmiany dotyczyć mają także programów nauczania. W planie jest między innymi:

- rozdzielenie lekcji historii oraz wiedzy o społeczeństwie: w klasach V–VIII uczniowie odbędą pierwszy pełny cykl nauczania historii, który następnie powtórzą w szkole ponadpodstawowej;

- rozdzielenie lekcji przyrody na geografię i biologię;

- nauczanie drugiego języka obcego od klasy siódmej szkoły podstawowej (czyli tak, jak teraz, gdy uczniowie rozpoczynają jego naukę w pierwszej klasie gimnazjum). Nauka ta jednak potrwa trzy, a nie tylko dwa lata.

Takie reformy nie przewidują jednak obciążania uczniów dodatkowymi godzinami spędzonymi w szkole. Maciej Kopeć, wiceminister, ujawnił, że niektórych nowych projektów rozporządzeń możemy spodziewać się jeszcze w tym roku, jak informuje Dziennik Gazeta Prawna.

Zobacz: Pawlak SZCZERZE o koalicji z PO: Tusk nie chciał słuchać

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki