Nie żyje już 21 tys. osób

10-dniowy chłopiec uratowany po 90 godzinach. "Pod gruzami wciąż słychać głosy"

2023-02-10 9:25

Takich wiadomości napływa z Turcji bardzo dużo. Z czwartku na piątek (9/10 lutego), po 90 godzinach znaleziono żywe, 10-dniowe niemowlę. Maluch został uratowany wraz z matką. Udało się ocalić jeszcze także 5-letnią dziewczynkę oraz rodzeństwo w wieku 7 i 14 lat, które utknęło pod gruzami 6-piętrowego budynku. Przeżył też 17-latek, który przetrwał dzięki temu, że pił własny mocz. Niestety, złych informacji jest znacznie więcej. I nie będzie lepiej.

"Mam syna, takiego jak ty. Przysięgam, że nie spałem przez cztery dni, próbując cię stąd wydostać" - powiedział jeden z ratowników, który uratował spod gruzów 17-letniego chłopaka. Nastolatek czekał na pomoc ponad 90 godzin, a przeżył tylko dlatego, że zdecydował się pić własny mocz. Od momentu, gdy w Turcji i Syrii dwukrotnie zatrzęsła się ziemia, minęły już cztery doby i jak mówią specjaliści, szanse na to, że spod gruzów będą wyciągane kolejne żywe osoby, wynoszą obecnie zaledwie 6 proc. Mimo to z Turcji wciąż docierają informacje o kolejnych uratowanych.

Turcja. 10-dniowy chłopiec odnaleziony. Przeżył z mamą

Agencja informacyjna Anadolu przekazała w piątek (10 lutego) rano, że poprzedniej nocy, po 90 godzinach, spod gruzów w mieście Hatay wyciągnięto żywe 10-dniowe niemowlę. "Yagız Ulas został uratowany wraz z matką. Wśród ocalałych w Hatay była także 5-letnia dziewczynka i jej ojciec, którzy zostali wyciągnięci spod gruzów w 90. godzinie po niszczycielskich trzęsieniach ziemi. W Adıyaman zespołom ratunkowym udało się po 88 godzinach uratować dwójkę rodzeństwa w wieku 7 i 14 lat spod gruzów sześciopiętrowego budynku, a w Kahramanmaras ocalono 7-letniego Recepa Yayha Guclu i jego 32-letniego ojca" - czytamy.

Polscy strażacy walczą ze skutkami kataklizmu

Na miejscu ludzi próbują ratować także polscy strażacy, a dokładnie 76 tworzących grupę HUSAR Poland. Od wtorku pracują w mieście Besni, a spod gruzów udało im się jak dotąd wyciągnąć 10 żywych osób. Wciąż szukają kolejnych. "W jednym z miejsc grupa rozpoznawcza usłyszała czyjąś obecność. Teraz dwie grupy ratownicze próbują dotrzeć do tej osoby. Próbujemy dokładniej zlokalizować, gdzie się znajduje i w jaki sposób do niej dotrzeć" - powiedział w piątek PAP oficer łącznikowy grupy, Jakub Siczek.

Potworny kataklizm w Turcji. Codziennie kilka tysięcy zwłok

Niestety, optymistycznych doniesień jest o wiele mniej, niż tych tragicznych. Według najnowszych, piątkowych doniesień Sky News, w wyniku kataklizmu zginęło co najmniej 21 719 osób, z czego 18 342 w Turcji i 3377 w Syrii. Niemal 75,6 tys. mieszkańców obu krajów zostało rannych. Według CNN kataklizm z 6 lutego był jednym z najbardziej tragicznych w skutkach trzęsień ziemi w ciągu ostatnich 20 lat. Liczba ofiar to siódmy najgorszy pod tym względem bilans na świecie w latach 2002-2023. Nie są to jednak dane ostateczne, ponieważ w Turcji i Syrii każdego dnia znajdowanych jest kilka tysięcy ludzkich szczątków - przypomina PAP.

Sonda
Czy przeżyłeś kiedyś trzęsienie ziemi?
Tak polscy strażacy ratują ofiary trzęsienia ziemi w Turcji
Nasi Partnerzy polecają