10 mln dolarów nagrody za przyjaciela Putina. Miał majstrować przy wyborach w USA

i

Autor: AP 10 mln dolarów nagrody za przyjaciela Putina. Miał majstrować przy wyborach w USA

Polowanie na oligarchę

10 mln dolarów nagrody za "kucharza Putina". Miał majstrować przy wyborach w USA

2022-07-29 15:23

Departament Stanu USA wyznaczył w czwartek (28 lipca) nagrodę za wszelkie informacje na temat "prób ingerencji w amerykańskie wybory" przez spółkę Internet Research Agency (IRA) i inne podmioty powiązane z rosyjskim oligarchą Jewgienijem Prigożynem. Spółka "specjalizuje" się w prowadzeniu farm trolli w Petersburgu.

10 milionów dolarów – taka nagroda czeka na osobę lub osoby, które będą w stanie powiedzieć coś więcej na temat działalności spółki Internet Research Agency i samego Prigożyna, nazywanego "kucharzem Putina" z uwagi na to, że prowadzi firmę cateringową, dostarczającą posiłki między innymi rosyjskiej armii. Prigożyn jest także głównym fundatorem działalności Grupy Wagnera – najemników, biorących udział w wojnie na Ukrainie.

Rosyjski oligarcha ingerował w wybory w USA

Jak podaje CNN, zarówno IRA, jak i sam oligarcha są objęci sankcjami w USA. "Według Departamentu Sprawiedliwości farma trolli wykorzystywała Facebooka, Twittera i inne platformy mediów społecznościowych, aby siać niezgodę i ingerować w wybory prezydenckie w USA w 2016" – informuje serwis.

CZYTAJ TAKŻE: Krwawy mord w obozie filtracyjnym. Zginęło 53 Ukraińców. Wśród nich obrońcy Azowstalu

Ekspert rozrgyzł Putina! Mówi, co rosyjski prezydent będzie robił ws. wojny

USA nie chcą ryzykować

To najnowszy z serii publicznych apeli Departamentu Stanu, ogłaszanych w ramach Rewards for Justice. To program, który oferuje wielomilionowe nagrody za kluczowe informacje na temat amerykańskich wrogów. "To tylko część szerszych wysiłków rządu USA na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa i integralności naszych wyborów oraz ochrony przed ingerencją z zagranicy w naszych wyborach" - czytamy w komunikacie Departamentu.

CZYTAJ TAKŻE: Zdzielił go krzyżem w głowę. Duchowni pobili się na pogrzebie! Rozdzielało ich wojsko 

Sonda
Kto jest teraz potężniejszym mocarstwem, Rosja czy USA?