Czekają 12 godzin, by zobaczyć królową Elżbietę w trumnie. Muszą przejść kontrolę jak na lotnisku

i

Autor: AP

Trumna będzie otwarta?

12 godzin czekania, by zobaczyć Elżbietę II w trumnie. Kontrole jak na lotnisku, przenośne toalety, szpitale w pogotowiu

2022-09-12 12:29

Wielka Brytania żegna królową Elżbietę II. W poniedziałek (12 września) ok. godz. 17 trumna z jej ciałem na 24 godziny zostanie wystawiona na widok publiczny w katedrze w Edynburgu. Od środy aż do dnia pogrzebu trumna będzie natomiast ustawiona w siedzibie parlamentu w Londynie. Przejść obok zmarłej królowej może nawet milion osób. Brytyjskie służby szykują się do tego jak na kataklizm.

Ciało królowej Elżbiety zostało w niedzielę, 11 września, przetransportowane do Edynburga, a w poniedziałek, 12 września, ok. godz. 17 polskiego czasu trafi do katedry św. Idziego, gdzie pozostanie wystawione na widok publiczny przez 24 godziny. W tym czasie będą mogli złożyć jej hołd wszyscy mieszkańcy Szkocji. Już teraz wiadomo, że będzie ich mnóstwo. Jeszcze więcej z pewnością pojawi się w Londynie, dokąd trumna z ciałem Jej Królewskiej Mości pojedzie w środę, 14 września. Od tego dnia aż do pogrzebu, który zgodnie z oficjalnymi informacjami został zaplanowany na poniedziałek, 19 września, trumna będzie wystawiona na katafalku w Westminister Hall, będącej najstarszą częścią Pałacu Westminsterskiego.

12 godzin czekania na pożegnanie z królową Elżbietą. Przyjadą tłumy

Westminster będzie w tym czasie otwarty 24 godziny na dobę, tak, by każdy, kto zechce, mógł po raz ostatni zobaczyć królową. Londyńskie służby już teraz zapowiadają, że aby to uczynić, trzeba będzie stać w długiej na ok. 12 godzin czekania kolejce, rozciągającej się nawet na 5 kilometrów. 

CZYTAJ TAKŻE: Królowa Elżbieta II nie żyje. Jest reakcja Putina. Królowa kiedyś go obraziła?

Królowa Elżbieta II nie żyje. Król Karol III to potomek polskiego generała

Milion żałobników zjedzie do Londynu? Szpitale przygotowane

Jak podaje brytyjski "The Sun", do Westminsteru może przybyć nawet milion osób. "To pięć razy więcej niż osób, które przyszły żegnać Królową Matkę w 2002 roku" - pisze gazeta. Wiadomo, że trasa kolejki będzie dobrze przygotowana - po drodze zostaną zainstalowane przenośne toalety i punkty z wodą pitną. Każdy żałobnik przejdzie też kontrolę podobną do tej, jaką przeprowadza się na lotniskach. W pogotowiu będą pobliskie szpitale - na wypadek, gdyby komuś z tłumu żegnających Elżbietę II coś się stało.

Pogrzeb królowej Elżbiety II. Rodzina będzie czuwać?

Trumny z monarchinią będą przez cały czas strzegli żołnierze. "Oczekuje się także, że członkowie rodziny królewskiej będą na zmianę stać przy katafalku w tradycji znanej jako Czuwanie Książąt" - czytamy w "The Sun". Królowa zostanie pochowana 19 września i spocznie w kaplicy pamięci króla Jerzego VI, wraz ze swoim mężem, zmarłym przed rokiem księciem Filipem, zaraz obok swoich rodziców. 

CZYTAJ TAKŻE: Elżbieta II rok temu pochowała ukochanego męża. Znów będą razem. Kochali się 70 lat!

Sonda
Będziesz oglądał pogrzeb Elżbiety II?
Nasi Partnerzy polecają