16 października z głodu zmarło w świecie ponad 25 tys. osób...

2021-10-16 19:37
głód afryka unicef
Autor: UNICEF

W tym dniu, jak w każdym innym w roku, w całej Polsce na śmietnikach wylądowało ponad 132 t żywności. Co sekundę ok. 153 kg. W całym świecie (wg danych ONZ) jedna osoba marnuje rocznie 74 kg żywności. Razy 7,9 miliarda… Rzecz w tym, że ok. co ósmy człowiek w świecie głoduje. Problem ten chciałaby rozwiązać do 2030 r. ONZ. Czy jest to możliwe?

Światowy Dzień Żywności znów będzie za rok (16 października) i dla ilu wówczas ludzi żywności będzie za mało, a dla ilu za dużo? Do 2014 r. liczba głodujących w świecie malała. Potem znów zaczęła rosnąć. Wg ONZ w 2020 r. przybyło 118 mln nowych głodujących, albo nawet 161 mln, jeżeli weźmie się pod uwagę górną granicę szacunków. To 1,5-procentowy wzrost w ciągu roku. Oxfam - międzynarodowa organizacja humanitarna zajmująca się walką z głodem – podała latem 2021 r., że na świecie co minutę umiera z głodu 11 osób, a liczba osób żyjących w warunkach zbliżonych do głodu zwiększyła się w ciągu ostatniego roku sześciokrotnie. Spory ciężar w walce z tą wieczną pandemią głodu dźwigają organizacje charytatywne. Najbardziej zagrożone skutkami niedożywienia są dzieci.

Dzieci do 5. roku życia to jedna z największych grup dotknięta problemami zdrowotnymi wynikającymi z głodu – w 2020 r. aż 149,2 mln z nich nie było dostatecznie rozwinięte w konsekwencji głodu lub niedożywienia. Braki składników odżywczych przekładają się na m.in. krzywicę, obniżenie odporności i opóźnienie rozwoju, a w skrajnych przypadkach prowadzą do śmierci.

Pomoc humanitarna nie sprowadza się wyłącznie do tego, by tym, którzy nigdy nie wyrzucają jedzenia na śmietnik, pokazać, jak mają wykorzystać to, co mają u siebie. – W procesie walki z niedożywieniem ważną rolę pełnią lokalne składniki, rośliny, które są dobrze znane miejscowej ludności, i ich prawidłowe przygotowanie do spożycia. W Senegalu i Zambii uczymy mieszkańców, jak skomponować z nich pełnowartościowe posiłki dla dzieci i kobiet karmiących piersią. W takim miejscu wystarczy, by dietetyk przeszedł się na targ i w oparciu o dostępne produkty przygotował plan posiłków dla kobiet w ciąży i karmiących piersią, by wpłynąć na zdrowy rozwój dziecka. Na Whatsappie tworzyliśmy grupy dla personelu medycznego i pracowników socjalnych, gdzie wymienialiśmy się filmikami o gotowaniu, przeróbce lokalnych produktów, dynamikach grupowych. Wyprodukowaliśmy też własną książkę kucharską. Najważniejsza jest edukacja i utrwalenie zdrowych wzorców – podkreśla Xymena Dyduch z Polskiej Misji Medycznej.

Klęskę głodu potęguje inna: brak dostępu do wody. Ona dotyka 787 mln osób. W Światowym Dniu Żywności, gdy jednym jej brakuje, a inni mają jej w nadmiarze, tylko w USA na leczenie otyłości i chorób z niej wynikających wydano bez mała pól miliarda dolarów. Na odchudzanie w Stanach wydano w tym dniu ponad 154 mln USD. Również w tym samym dniu z głodu zmarło ok. 25 tys. ludzi. Jutro i pojutrze warto o tym pomyśleć, wyrzucając kolejne kilogramy żywności na śmietnik.

Sonda
Czy zdarza Ci się wyrzucać jedzenie?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE