Bohaterski SZCZUR kończy swoją karierę. Po pięciu latach saper Magawa przechodzi na emeryturę

2021-06-13 21:24
Magawa, szczur saper przechodzi na emeryturę
Autor: East News Magawa, szczur saper przechodzi na emeryturę

Szczur Magawa po pięciu latach kończy swoją karierę sapera. Przez ten czas bohaterski gryzoń wytropił 71 min i dziesiątki niewybuchów w Kambodży. Teraz przechodzi na zasłużoną emeryturę. Informację o planach zasłużonego szczuta przekazał holenderski dziennik „De Telegraaf”.

Magawa to siedmioletni szczur emeryt, który należy do gatunku afrykańskich szczurów olbrzymich. Podczas swojej saperskiej kariery pomógł w oczyszczeniu prawie 200 tys. metrów kwadratowych z min i niewybuchów w Kambodży.

NIE PRZEGAP: Strzelanina pod Rzymem! Nie żyją małe dzieci! Sprawca popełnił samobójstwo! [ZDJĘCIA]

Wcześniej bohaterski Magawa przeszedł roczne szkolenie na Uniwersytecie Sokoine w Tanzanii. Jak informuje holenderski dziennik "De Telegraaf", Magawa nie był jedynym trenowanym tam szczurem. Jego koledzy po fachu, zwani "HeroRats" (bohaterskimi szczurami), tropią miny lądowe od lat 90. XX wieku.

We wrześniu ubiegłego roku szczurzy saper otrzymał od brytyjskiej organizacji dobroczynnej dla zwierząt PDSA złoty medal za odwagę. Tym samym Magawa był pierwszym szczurem uhonorowanym tym odznaczeniem w 77-letniej historii PDSA!

Z raportu organizacji Landmine & Cluster Munition Monitor wynika, że między 1979 a 2017 r. w wyniku eksplozji spowodowanych przez miny lub niewybuchy zginęło w Kambodży 19 758 osób, a 44 962 osoby zostały ranne. Jedną trzecią wszystkich ofiar stanowiły dzieci.

Rutkowski Story - Okradli zwłoki mojego męża
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze