Potworny chaos na lotniskach w całej Europie. Turyści mają powody do obaw? Sprawdź, czy twój lot nie został odwołany!

i

Autor: AP Tak źle jeszcze nie było

Chaos na lotniskach w Europie. Dziesiątki tysięcy odwołanych lotów! Turyści w tarapatach

2022-07-18 15:32

Tak naprawdę nie ma w tej chwili gwarancji, że zaplanowany w Europie lot w ogóle się odbędzie. Tylko od kwietnia do czerwca 10 europejskich lotnisk odwołało ponad 64 tysiące połączeń. W niedzielę (17 lipca) w samych Włoszech skutki odwołanych rejsów odczuło 100 tys. pasażerów. A będzie tylko gorzej. Przewiduje się bowiem, że latem opóźnień nie da się uniknąć na dwóch trzecich europejskich lotnisk.

600 odwołanych lotów i 100 tysięcy pasażerów, których bezpośredio to dotknęło - to efekt czterogodzinnego strajku w lotnictwie we Włoszech, jaki został przeprowadzony w niedzielę, 17 lipca. Jak podaje PAP, do strajkujących branżowych związków zawodowych dołączyli także kontrolerzy ruchu lotniczego oraz załogi niektórych przewoźników, takich jak: Ryanair, Air Malta i Easyjet. Przedstawiciele związków chcą wznowienia rozmów na temat odnowy kontraktów oraz poprawy warunków pracy które w tej chwili określają jako wyczerpujące.

Paraliż na lotniskach - to będą trudne wakacje

Niedzielny strajk tylko pogłębił chaos, jaki panuje od kilku miesięcy na lotniskach na całym świecie. Najgorzej jednak jest w Europie. Od kwietnia odwołano już kilkadziesiąt tysięcy lotów, a Międzynarodowa Rada Portów Lotniczych (ACI) przewiduje, że latem opóźnień nie da się uniknąć na dwóch trzecich europejskich lotnisk. W lipcu najgorzej było w Niemczech i w Wielkiej Brytanii.

CZYTAJ TAKŻE: Grozi Putinowi, że rzuci na niego żydowską klątwę. Od takiej samej umarł Józef Stalin?

Na katowickie lotnisko wróciły loty międzynarodowe

Ciężkie życie pasażerów. Tracą przewoźnicy

Pasażerowie - choć wielu z nich rozumie strajkujących - znajdują się w trudnym położeniu. Jak zauważa PAP, niektóre linie lotnicze o odwołanych lotach powiadamiają z wyprzedzeniem, inne tego samego dnia. Tak naprawdę w tej chwili nie ma pewności, że uda się dolecieć do celu zabukowanym połączeniem. A za to muszą płacić przewoźnicy. Organizacja obrony praw konsumentów Codacons poinformowała, że niedzielny, 4-godzinny strajk we Włoszech, będzie kosztował przewoźników około 7 miliardów euro (33 mld zł). Z tego 2 miliardy (9,5 mld zł) muszą przeznaczyć na bony na posiłki dla pasażerów oraz na odszkodowania za odwołane loty.

Chaos na lotniskach. Zadziałała pandemia

Ogromny paraliż branży lotniczej to efekt pandemii, a dokładniej ograniczeń w zatrudnieniu personelu w związku z o wiele mniejszym ruchem lotnicznym. Zgodnie z informacjami grupy lobbingowej Air Transport Action Group - w czasie pandemii na całym świecie zwolniono 2,3 mln osób. Najbardziej ucierpiała obsługa naziemna i kontrola bezpieczeństwa.

CZYTAJ TAKŻE: Jennifer Lopez i Ben Affleck są małżeństwem. Mało brakowało, a ślubu by nie było! [WIDEO]

Sonda
Czy lubisz latać samolotem?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki