Deportowani przez Trumpa ofiarami tortur?! Dramatyczne doniesienia z więzienia grozy w Salwadorze

Ponad 250 Wenezuelczyków deportowanych przez administrację Donalda Trumpa trafiło do Cecot - salwadorskiego mega-więzienia o zaostrzonym rygorze. Prawnicy alarmują: "To fizyczna i psychiczna tortura!". Widziano więźniów w uniformach, ze zgolonymi głowami, informuje The Guardian.

Dramatyczne doniesienia z mega-więzienia w Salwadorze

i

Autor: SHUTTERSTOCK (3) Dramatyczne doniesienia z mega-więzienia w Salwadorze

Spis treści

  1. 252 osoby deportowane przez Trumpa przepadły bez śladu
  2. Skazani bez procesu. Ogoleni na łyso i w kajdanach
  3. Trump zafundował piekło? Pomyłki za miliony dolarów
  4. ONZ bije na alarm
  5. Czym jest CECOT – więzienie grozy w Salwadorze?

252 osoby deportowane przez Trumpa przepadły bez śladu

Ponad 250 Wenezuelczyków, deportowanych przez administrację Donalda Trumpa, od dwóch miesięcy przebywa w największym więzieniu Ameryki Łacińskiej – Cecot w Salwadorze. Ich los jest nieznany, a prawnicy wynajęci przez wenezuelski rząd nie mogą nawet potwierdzić, czy ci ludzie wciąż żyją, pisze The Guardian.

To fizyczna i psychiczna tortura – mówi mecenas Salvador Ríos, który wraz z kancelarią Grupo Ortega walczy o dostęp do uwięzionych.W liście do Bukele prawnicy poprosili o możliwość przeprowadzenia rozmów z więźniami – osobiście lub zdalnie – co miałoby posłużyć jako „dowód życia”. Zażądali również ujawnienia nazwisk wszystkich 252 Wenezuelczyków – ani rząd USA, ani Salwador, nie udostępnili takiej listy.

Sprawdź też: Amerykański sen upada. Trump deportuje zagranicznych studentów. "Polacy też czują się niepewnie"

Prawnicy od marca czekają na rozpatrzenie wniosku habeas corpus przez salwadorski Sąd Najwyższy. Jak dotąd – bez odpowiedzi. Do prezydenta Nayiba Bukele wystosowano prośbę o umożliwienie wizyty u migrantów – również bez skutku.

Czytaj dalej pod materiałem wideo.

Super Express Google News
Deportacje w USA. Trzeba zacząć się obawiać?

Skazani bez procesu. Ogoleni na łyso i w kajdanach

Wenezuelscy migranci, oskarżeni bez procesu o przynależność do gangu Tren de Aragua, zostali pokazani w mediach – ogoleni, w więziennych uniformach, zakuci w kajdanki. Nie mają żadnych zarzutów, ani w USA, ani w Salwadorze. Nie ma wobec nich toczących się procesów.

– Nie są przestępcami. To migranci – mówi Jaime Ortega z kancelarii Grupo Ortega. – Ich los zależy teraz całkowicie od Bukele.

Trump zafundował piekło? Pomyłki za miliony dolarów

Jak przywołuje The Guardian, administracja Trumpa zapłaciła miliony dolarów Salwadorowi za „więzienne usługi”. W marcu, powołując się na rzadko stosowane przepisy z czasów wojennych, Trump polecił deportację bez procesu. I są tego efekty. Jeden z Wenezuelczyków, nazwany "Cristian", został deportowany mimo orzeczenia amerykańskiego sądu nakazującego jego powrót do USA.

Kolejnym z migrantów, który został początkowo uwięziony w Cecot, a w kwietniu przeniesiony do zakładu karnego o niższym rygorze, jest Kilmar Ábrego García – rezydent USA, deportowany na skutek błędu administracyjnego, co oficjalnie przyznały władze USA.

ONZ bije na alarm

Wysoki komisarz ONZ ds. praw człowieka Volker Türk wyraził poważne zaniepokojenie. Rodziny czują się bezsilne. Ich bliskich potraktowano jak terrorystów bez żadnego wyroku oświadczył.

Bukele zaproponował nawet... wymianę więźniów! Chciał przekazać Wenezuelę 252 migrantów w zamian za więźniów politycznych przetrzymywanych przez reżim Nicolása Maduro. Jednak Maduro nie odpowiedział.

Czym jest CECOT – więzienie grozy w Salwadorze?

CECOT (Centro de Confinamiento del Terrorismo) to największe więzienie w Ameryce Łacińskiej, otwarte w lutym 2023 roku przez prezydenta Nayiba Bukele. Obiekt mieści się w Tecoluce, około 75 km od stolicy kraju, San Salvador. Zbudowane w ekspresowym tempie i zaprojektowane z myślą o „wojnie z gangami”, więzienie może pomieścić do 40 tysięcy osadzonych.

Osadzeni przebywają tam w ekstremalnych warunkach – bez dostępu do światła słonecznego, w przepełnionych celach, bez możliwości odwiedzin, a często również bez przedstawienia zarzutów. Więzienie stało się międzynarodowym symbolem kontrowersyjnej polityki bezpieczeństwa Bukele – chwalonej przez część Salwadorczyków za skuteczność, ale krytykowanej przez organizacje praw człowieka za brutalność i łamanie podstawowych wolności.

Charakterystyczne są obrazy więźniów w kajdankach, z ogolonymi głowami, przetrzymywanych w pozycji na kolanach, z głowami spuszczonymi w dół – które obiegły światowe media jako dowód „nowego porządku” Bukele.

Sonda
Czy popierasz masową deportację nielegalnych imigrantów w USA?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki