Dom Marii Curie-Skłodowskiej wystawiony na sprzedaż. Jest do remontu, a cena zwala z nóg!

2021-05-09 22:10 -ag
Maria Skłodowska Curie - jej zdjęcie także znalazło się w aplickacji
Autor: Twtter/Nauka w Polsce

Dom Piotra i Marii Curie-Skłodowskiej w Saint-Remy-les-Chevreuse, w podparyskim departamencie Yvelines, został wystawiony na sprzedaż za 790 tys. euro. – poinformował dziennik „Le Parisien”. Dom ma powierzchnię 120 metrów kwadratowych i wymaga remontu, którego koszt szacowany jest na 200 tys. euro. W latach 1904–1906 małżeństwo naukowców chętnie spędzało tam czas z rodziną, odpoczywając z dala od zgiełku stolicy. Kto teraz tam zamieszka? To już niebawem się okaże.

Kto nie chciałby zamieszkać w domu po wielkiej polskiej noblistce Marii Skłodowskiej - Curie? Osoba, która marzy o takim domu ma niepowtarzalną okazję. Właśnie dom po Marii Skłodowskiej-Curie i jej małżonku został wystawiony na sprzedaż. W domu zachowały się stare gobeliny i terakota epoki Curie. „Należy przerobić piwnicę, strych, dach i izolację” – powiedział „Le Parisien” dyrektor agencji Stephane Plaza w Saint-Remy Daniel Cazou-Mingot. Dom ma wiele zalet: duży ogród o powierzchni 900 m2 czy bliskość oddalonej o 600 m stacji kolejki RER. Sam dom ma powierzchnię 120 mkw. 

Maria Skłodowska - Curie w 1903 r. wraz z mężem Piotrem Curie oraz Henrim Becquerelem otrzymała Nagrodą Nobla z fizyki za badania nad odkrytym przez Becquerela zjawiskiem promieniotwórczości. Po raz drugi została nagrodzona w 1911 Noblem z chemii za odkrycie pierwiastków polon i rad. Piotr Curie zmarł w wypadku samochodowym w kwietniu 1906 r. W maju 1906, 38-letnia wówczas Maria dostała katedrę fizyki na Sorbonie po mężu i została pierwszą kobietą – profesorem tej uczelni. Pierwszy wykład poprowadziła 5 listopada 1906. Maria Skłodowska-Curie zmarła  4 lipca 1934 we Francji. W Warszawie jest dostępne muzeum poświęcone noblistce. W dobie pandemii przed wizytą, trzeba upewnić się, czy w danym momencie jest otwarte.

ZOBACZ: Nazwali krowę na cześć Kim Kardashian

Jarosław Kret przewiduje pogodny tydzień w Radiu SuperNova
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze