Historyczna msza w Watykanie. Pontyfikat Leona XIV rozpoczęty. „Miłość i jedność – to nasza misja”

2025-05-18 12:48

Tysiące wiernych, głowy państw i wzruszony papież Leon XIV! Na placu Świętego Piotra w Watykanie zakończyła się uroczysta msza inaugurująca pontyfikat pierwszego w historii papieża ze Stanów Zjednoczonych. Nowy biskup Rzymu mówił o "zaczynie pojednanego świata", a także podkreślał, że "został wybrany nie mając żadnych zasług".

Watykan. Leon XIV rozpoczął pontyfikat. Tysiące wiernych i światowi liderzy na placu Świętego Piotra!

W niedzielne południe (18 maja) w sercu Watykanu zakończyła się msza święta inaugurująca pontyfikat Leona XIV, pierwszego w historii papieża ze Stanów Zjednoczonych. Wydarzenie przyciągnęło około 150 tysięcy wiernych oraz 156 oficjalnych delegacji z całego świata – z prezydentami, premierami i koronowanymi głowami na czele.

Leon XIV, czyli kardynał Robert Prevost, został wybrany na konklawe 8 maja, które trwało zaledwie dobę. Nowy papież jest 267. następcą św. Piotra i pierwszym Amerykaninem na Stolicy Piotrowej.

W czasie mszy na placu Świętego Piotra papież otrzymał paliusz i Pierścień Rybaka – insygnia władzy papieskiej i symbol związku z apostołem Piotrem. − Kościół Rzymski przewodniczy w miłości, a jego prawdziwą władzę stanowi miłość Chrystusa – powiedział Leon XIV w homilii, wyraźnie wzruszony podczas ceremonii.

Obrzęd rozpoczął się przy grobie św. Piotra, gdzie papież wraz z patriarchami Kościołów Wschodnich modlił się w ciszy. Następnie diakoni przynieśli w procesji Ewangelię, paliusz i Pierścień Rybaka, które wręczyli papieżowi kardynałowie: Mario Zenari, Fridolin Ambongo i Luis Antonio Tagle.

Pierścień, na którym widnieje św. Piotr z kluczami i siecią, opatrzony herbem i napisem „Leo XIV”, został nałożony przez kard. Tagle.

W trakcie uroczystości papież wygłosił programową homilię, w której wskazał, że Kościół powinien stać się „zaczynem pojednanego świata, jedności, komunii i braterstwa”.

Zostałem wybrany nie mając żadnych zasług. Z bojaźnią i drżeniem przychodzę do Was jako brat – mówił. Odwołał się też do śmierci swojego poprzednika, Franciszka: − Śmierć papieża Franciszka napełniła nasze serca smutkiem (...), czuliśmy się jak owce niemające pasterza.

Papież podkreślił, że w dzisiejszym świecie „jest zbyt wiele niezgody, ran zadanych przez nienawiść, przemoc, uprzedzenia, lęk przed innym, przez paradygmat ekonomiczny, który marginalizuje najuboższych”. Dodał: Chcemy być małym zaczynem jedności (...). Spójrzcie na Chrystusa! Zbliżcie się do Niego!

W czasie liturgii modlitwa została odczytana również po polsku. Uczynił to świecki katolik Jakub Horbacz z Instytutu Tertio Millennio, który wypowiedział słowa: − Wszechmogący Boże, poprzez swoją opatrzność obdarz ich pokrzepieniem, pociechą i nadzieją, również przez miłosierną miłość braci.

Wśród światowych przywódców obecnych w Watykanie znaleźli się m.in.:

  • Prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą,
  • Wołodymyr Zełenski (Ukraina),
  • Sergio Mattarella (Włochy),
  • Icchak Herzog (Izrael),
  • Gitanas Nauseda (Litwa),
  • Marcelo Rebelo de Souza (Portugalia),
  • Peter Pellegrini (Słowacja),
  • Tamas Sulyok (Węgry),
  • Joseph Aoun (Liban).

USA reprezentowali: wiceprezydent J.D. Vance oraz sekretarz stanu Marco Rubio. To właśnie delegacja z USA, ojczyzny papieża, zajęła honorowe miejsce zaraz po włoskich władzach.

Obecni byli również: król Hiszpanii Filip VI i królowa Letycja, król Belgii Filip z małżonką Matyldą, a także przedstawiciele monarchii Arabii Saudyjskiej, Wielkiej Brytanii, Jordanii i krajów Beneluksu.

W uroczystościach wzięli też udział przedstawiciele ponad 70 wyznań i religii, w tym 15 przedstawicieli judaizmu i delegacja Światowej Rady Kościołów.

Sonda
Czy jesteś zadowolony z wyboru kard. Roberta Prevosta z USA na papieża?
kard. Robert Prevost nowym papieżem, przyjął imię Leon XIV

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki