Kataklizm w Maroku

Horror po trzęsieniu ziemi. Uwięzieni pod gruzami walczą o każdy oddech

2023-09-12 12:41

Do niemal 2700 wzrosła liczba ofiar potężnego trzęsienia ziemi, jakie w piątek nawiedziło Maroko. Drugie tyle osób jest rannych. Trwa akcja ratunkowa, jednak dotarcie na górski obszar jest bardzo trudne. Pod gruzami wciąż są uwięzieni ludzie. Z każdą chwilą ich szanse na przeżycie maleją.

Koszmar w Maroku. Po trzęsieniu ziemi nie żyje już 2700 osób

Do jednego z najstraszniejszych w skutkach trzęsień ziemi w historii doszło w nocy z piątku na sobotę (8/9 września) w północnym Maroku. Epicentrum wstrząsów o magnitudzie 6,8 znajdowało się 72 km na południowy zachód od Marrakeszu. Najbardziej ucierpiała ludność w regionie gór Atlasu Wysokiego. Król Maroka, Mohammed VI, ogłosił trzydniową żałobę. Kraj zwrócił się o pomoc humanitarną. Potrzeby rosną z każdą chwilą. "Szpitale są pełne. Wiele osób straciło dosłownie wszystko, są bez dachu nad głową i środków do życia. W szczególnie trudnej sytuacji pozostają rodziny z małymi dziećmi, osoby starsze i chore. W związku z tym, zwracamy się z gorącą prośbą o udzielanie pomocy poprzez Caritas Polska" – zaapelował dyrektor Caritas Polska ks. dr Marcin Iżycki.

Trzęsienie ziemi w Maroku. "Czas się kończy"

Liczba ofiar rośnie w zastraszającym tempie. W poniedziałek (11 września) państwowa telewizja w Maroku informowała, że jest ich 2681. 2501 osób zostało rannych. Ci, którzy przeżyli, zostali pozbawieni dorobku całego życia. Potrzebna jest żywność, woda, pomoc medyczna, a także sprzęt, który pomoże wyciągać kolejnych rannych. W górskie regiony Maroka pomoc stara się dostarczać wojsko. Próbują się tam dostać także wolontariusze. W trwającej akcji poszukiwawczo-ratowniczej uczestniczą też zespoły z Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i Kataru. W niedzielę Czerwony Krzyż informował, że następne 48 godzin to czas "krytyczny" dla odnalezienia osób uwięzionych pod gruzami. Ten czas właśnie się kończy.

Sonda
Czy przeżyłeś kiedyś trzęsienie ziemi?
Tak polscy strażacy ratują ofiary trzęsienia ziemi w Turcji
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany