Trzęsienie ziemi w Rumunii

i

Autor: shutterstock

Obywatele przerażeni

Pilne! Trzęsienie ziemi w Rumunii. "Wstrząsy odczuwalne nawet na Słowacji"

2023-02-14 16:33

Europejskie Śródziemnomorskie Centrum Sejsmologiczne (EMSC) poinformowało we wtorek (14 lutego) po południu, że Rumunię nawiedziło trzęsienie ziemi o sile 5,7 stopnia w skali Richtera. Wstrząsy były jednak odczuwalne także w Serbii, Bułgarii i na Węgrzech, a nawet w odleglejszych krajach, takich jak Słowacja, Bośnia i Hercegowina oraz Kosowo.

Trzęsienie ziemi w Rumunii. Wstrząsy także w innych krajach

Jak informuje agencja Reutera, trzęsienie miało miejsce na głębokości 40 km, a epicentrum znajdowało się 56 km na północny wschód od Drobeta-Turnu Severin w Rumunii. Rumuńskie media podają tymczasem, że służby państwowe zostały zaalarmowane już w poniedziałek, 13 lutego, bo wtedy ziemia zatrzęsła się tam z siłą 5,2 w skali Richtera. Epicentrum poniedziałkowych wstrząsów znajdowało się w okręgu Gorj na południowym zachodzie kraju.

Rumunia. Ostatnie trzęsienie w 2022 roku

Wtorkowe wstrząsy były odczuwalne nie tylko w Rumunii, ale także w Serbii, Bułgarii i na Węgrzech, jak również w odleglejszych krajach, takich jak Słowacja, Bośnia i Hercegowina oraz Kosowo. PAP przypomina, że wcześniej w Rumunii podobną siłę miało trzęsienie ziemi z 3 listopada 2022 r., które zlokalizowano w okręgu Vrancea na wschodzie kraju. W obu przypadkach służby nie zanotowały poszkodowanych ani strat materialnych. 

Dramat w Turcji. Nie żyje już niemal 40 tys. osób

To wszystko dzieje się nieco ponad tydzień po trzęsieniu ziemi, które zniszczyło Turcję i część Syrii. Sytuacja tam jest bardzo dramatyczna. Do wtorku, 14 lutego, liczba ofiar przekroczyła 37,6 tys. W Turcji zginęły 31 974 osoby, a w Syrii 5814. Z południowej Turcji ewakuowano ponad 158 tysięcy osób, które straciły dach nad głową, w kraju zniszczonych zostało ponad 40 tys. budynków. Akcje ratunkowe trwają tam bezustannie - mimo upływu 8 dni, wciąż spod gruzów wyciągane są żywe osoby.

Sonda
Czy przeżyłeś kiedyś trzęsienie ziemi?
TRĄBA POWIETRZNA nad Lublinem. Kataklizm niszczył WSZYSTKO na drodze
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany