Palestyna Strefa Gazy Izrael konflikt

i

Autor: AP Palestyna Strefa Gazy Izrael konflikt

III wojna światowa? Konflikt na Bliskim Wschodzie! OSTRE stanowisko Polski

2020-05-22 8:42

III wojna światowa wybuchnie na Bliskim Wschodzie? Chociaż jest to region, gdzie najmniejsza iskra może spowodować wybuch, cały czas bacznie jest pilnowany przez ONZ. Teraz organizacja ponownie wróciła do jednego z problemów, którym jest aneksja Zachodniego Brzegu Jordanu. Jednym z pięciu europejskich krajów, które zdecydowały się opowiedzieć po jednej ze stron, jest Polska.

Rady Bezpieczeństwa ONZ podczas zamkniętej sesji związanej z Bliskim Wschodem wyraziła poparcie działań, które mają zagwarantować wznowienie negocjacji w sprawie „sprawiedliwego i trwałego rozwiązania konfliktu izraelsko-palestyńskiego”. Pod decyzją podpisało się pięć europejskich państw - Francja, Niemcy, Belgia, Estonia oraz Polska.

- Nie uznamy żadnej zmiany granic z 1967 r. bez porozumienia między Izraelem a Palestyną – brzmi treść tekstu wzywającego Izrael do rezygnacji z podejmowania jednostronnych kroków i aneksji Zachodniego Brzegu Jordanu.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE: Prezydent ma koronawirusa! Sensacyjne doniesienia!

- Każda decyzja na temat suwerenności kraju będzie podejmowana wyłącznie przez rząd izraelski we współpracy z administracją amerykańską – twardo odpowiedział, cytowany przez portal Onet, Stały Przedstawiciel Izraela przy Organizacji Narodów Zjednoczonych Danny Danon, który odniósł się też do prezydenta Palestyny Mahmoud Abbas: - Powinien przyjechać do Jerozolimy, aby negocjować, a nie stosować dyplomatyczny terroryzm – stwierdził Danon.

- Traktujemy Izrael jako jednego z kluczowych graczy na Bliskim Wschodzie i naszego ważnego partnera. Plan Pokojowy Donalda Trumpa to bardzo ważna próba wyjścia z impasu w relacjach izraelsko-palestyńskich. Niemniej jednak nasze stanowisko w odniesieniu do statusu Zachodniego Brzegu Jordanu pozostaje jednoznaczne i niezmienne – wszelkie decyzje w tej sprawie muszą być podejmowane w zgodzie z prawem międzynarodowym, w tym Kartą Narodów Zjednoczonych i właściwymi rezolucjami Rady Bezpieczeństwa ONZ. Wszelkie zmiany granic sprzed 1967 r. mogą mieć miejsce wyłącznie w wyniku porozumienia między stronami sporu. Nasze oświadczenie zwraca uwagę na obowiązek przestrzegania prawa międzynarodowego i zachęca do znalezienia takiego rozwiązania, które pozwoli na osiągniecie stabilnego porozumienia w regionie – brzmi część stanowiska polskiej dyplomacji.

Wstrząsająca wystawa przed Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE