Iran. Polak aresztowany pod zarzutem szpiegostwa. Miał zbierać próbki ziemi

i

Autor: Shutterstock W Iranie zatrzymano kilku cudzoziemców, w tym Polaka

Iran. Polak aresztowany pod zarzutem szpiegostwa. Miał "zbierać próbki ziemi"

2022-07-07 9:45

Gwardia Rewolucyjna w Iranie aresztowała kilku obcokrajowców pod zarzutem szpiegostwa. Wśród zatrzymanych ma się znajdować między innymi Polak, profesor toruńskiego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. "Szpiedzy ci pobierali próbki ziemi na środkowej pustyni Iranu" - podała irańska państwowa telewizja. Wg niej mieli to robić na obszarze, na którym trwały testy rakietowe.

O sprawie poinformowała w czwartek, 7 lipca, agencja Reutera, powołując się na przekaz państwowych irańskich mediów, które opublikowały materiał filmowy pokazujący Brytyjczyka, Gilesa Whitakera i jego rodzinę w centralnym Iranie. Na filmie ma być widać także osobę, zidentyfikowaną jako Maciej Walczak, polski profesor z Katedry Mikrobiologii Środowiskowej i Biotechnologii UMK w Toruniu, który według informacji irańskiej TV odwiedzał Iran jako turysta. W relacji filmowej rzekomo widać Macieja Walczaka i jego trzech kolegów (wśród nich jeszcze także osobę, która wg irańskich władze jest mężem austriackiej attaché kulturalnej w Iranie), zbierających próbki ziemi.

Polak zatrzymany w Iranie. Zarzut szpiegostwa "całkowicie fałszywy"

Według telewizji zbieranie próbek zbiegło się w czasie z testem rakietowym w południowej prowincji Kerman - podaje PAP. Nie do końca wiadomo, co teraz dzieję się z zatrzymanymi obywatelami. Tymczasem władze Wielkiej Brytanii określiły doniesienia strony irańskiej jako "całkowicie fałszywe".

CZYTAJ TAKŻE: Brazylijską modelkę zabiły rosyjskie rakiety. Była snajperką w ukraińskiej armii

Polacy wracający z Iranu

Iran aresztuje, bo chce wymuszać ustępstwa

Agencja Reutera przypomina, że irańska Gwardia Rewolucyjna w ostatnich latach aresztowała dziesiątki osób posiadających podwójne obywatelstwo i obcokrajowców. Głównym zarzutem jest zawsze szpiegostwo. Tymczasem organizacje broniące praw człowieka na całym świecie oskarżają Republikę Islamską o próbę wymuszenia ustępstw ze strony innych krajów poprzez dokonywanie aresztowań na podstawie zarzutów dotyczących bezpieczeństwa, które są bezpodstawne. 

CZYTAJ TAKŻE: Białoruska studentka skazana na 6,5 roku więzienia. Pokazała tekst krytykujący Putina i wojnę na Ukrainie. Łukaszenka uznał ją za terrorystkę

Sonda
Jak często podróżujesz?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE