Jaka jest czeska kuchnia?

2020-07-05 23:10 Materiał Partnerski

Ziemie czeskie zawsze obfitowały w lasy, rzeki i stawy rybne, dlatego tradycyjna kuchnia czeska zawiera mnóstwo przepisów na dania z dziczyzny i ryb. Gęste lasy dębowe wykorzystywane były do hodowli prosiąt, dlatego mięso wieprzowe jest podstawą wielu czeskich specjałów.

Czeska kuchnia należała raczej do europejskich, niż do typowo słowiańskich, dzięki położeniu Czech w sercu Europy. Bogaty dwór królewski i cesarski, międzynarodowe związki małżeńskie czeskiej szlachty, wzbogacały czeską kuchnię i sprawiały, że szczyciła się ona najwyższym, środkowoeuropejskim poziomem. Czeska kuchnia i czescy kucharze, którzy służyli na szlacheckich dworach, a później czeskie dziewczęta pracujące jako kucharki w różnych częściach Europy, były poważane i chętnie zatrudniane.

Bogata i prosta

Niewiele kuchni na świecie łączy zarówno dania, które serwowano tylko na stołach bogaczy, jak i proste potrawy, spożywane przez ubogich. Dlatego czeskim specjałem jest zarówno pieczeń wieprzowa, jak i zwykły placek ziemniaczany. Właśnie niedostatecznej ilości mięsa czeska kuchnia zawdzięcza tradycyjne knedle owocowe czy pączki z powidłami i owocowe kołacze.  

Królują knedle

Tradycyjna kuchnia czeska oferuje mnóstwo znakomitych sosów, które nie mogą się obejść bez knedli. Mimo, że o ich pochodzenie spierają się Czesi, Austriacy i Niemcy, tylko w Czechach do dziś znajdziemy knedle w menu każdej restauracji i w domu na talerzu. Każda restauracja w Czechach oferuje zawsze kilka rodzajów knedli bułczanych i ziemniaczanych. Do pieczonej kaczki w restauracji zaproponują nam zwykle oba rodzaje knedli i co najmniej dwa rodzaje duszonej kapusty. Knedle bułczane serwowane są do pieczeni wołowej w sosie śmietanowym, tak zwanej svíčkovej. Knedle ziemniaczane stanowią dodatek do znakomitego mięsa wędzonego w sosie chrzanowym. Kto lubi słodkie dania, powinien spróbować knedli owocowych z masłem i twarogiem lub posypanych makiem.

Zioła i przyprawy

Popularną przyprawą w Czechach i na Morawach jest kminek i majeranek, dziczyzna natomiast nie obejdzie się bez jałowca. Ulubione zioła to pietruszka, szczypiorek i lubczyk. Popularny w kuchni czeskiej jest oczywiście także czosnek.

Chleb i bułki

Czeski chleb ma ciemniejszą barwę, pieczony jest z mąki żytniej lub mieszanej z pszenną. Do ulubionych należy chleb na zakwasie żytnim, który nadaje mu wilgotność i kwaśny smak. Na czeskich stołach nie brakuje także rogalików i bułek z solą i kminkiem.

Nieprawda, że czeska kuchnia jest ciężka i tucząca, do takich należą tylko dania świąteczne, tak jak w każdej narodowej kuchni. Czeska kuchnia zna także mnóstwo lekkich i zdrowych dań warzywnych, z mięsem z kurczaka, indyka i królika. Jeśli chcemy „spróbować Czech“, wybierzmy się do restauracji, które serwują najlepszą czeską kuchnię. Przy wyborze restauracji, zwróćmy uwagę, czy posiada ona logo Czech Specials.

Przepisy kulinarne w języku polskim: www.CzechSpecials.cz

Więcej informacji turystycznych w języku polskim o Czechach: www.visitczechrepublic.com

Czech Tourism logotyp
Autor: Czech Tourism Link: https://www.czechtourism.com/pl/home/