Łatwiej o zieloną kartę dla nielegalnych rodziców amerykańskich obywateli

2012-04-02 14:00

Administracja Baracka Obamy (51 l.) zapowiedziała ułatwienia w legalizacji pobytu dla nielegalnych imigrantów, którzy są bliską rodziną obywateli USA.

Jak donosi „Los Angeles Times”, na zmianie przepisów może skorzystać nawet milion imigrantów spośród 11-milionowej grupy cudzoziemców mieszkających w Stanach nielegalnie. Nowe reguły według zapowiedzi administracji mogą wejść w życie już z końcem tego roku.

Propozycja Obamy ma sprawić, że przebywający w USA nielegalnie współmałżonkowie, rodzice czy też dzieci amerykańskich obywateli nie będą musieli opuszczać na długie lata swoich bliskich w celu uregulowania swojego statusu imigracyjnego.

Według obowiązujących teraz przepisów, nielegalni imigranci muszą wrócić do kraju pochodzenia i dopiero tam – i to po wielu latach (od 3 do 10) – starać się o legalny powrót do USA i zieloną kartę. Jak przypomina „Los Angeles Times”, obecnie amerykańscy bliscy nielegalnych imigrantów mogą ubiegać się o zawieszenie tej kary, składając aplikację o tzw. waiver. Problem w tym, że czas oczekiwania na rozpatrzenie aplikacji jest bardzo długi. I rodziny muszą żyć rozdzielone.

Jeśli zmiany, jakie chce wprowadzić Obama, wejdą w życie, wówczas nielegalny rodzic, małżonek bądź dorosłe dziecko, nie będą musieli wyjeżdżać z USA, by uregulować swój pobyt.  Otrzymają waiver na miejscu, nie opuszczając bliskich.

Federalne władze argumentują, że rodziny nie powinny być rozdzielane na tak długi czas z powodu długich biurokratycznych procedur.

Według Alejandro Mayorkasa, szefa Urzędu Imigracyjnego (USCIS), nielegalni imigranci ubiegający się o legalizację na podstawie małżeństwa z obywatelem USA, dorosłe dzieci amerykańskich obywateli lub rodzice  obywateli USA będą musiały opuścić Stany Zjednoczony tylko po to, aby sfinalizować proces sponsorowania i odebrać w ambasadzie lub konsulacie USA stosowną wizę. Jak zapewniają przedstawiciele administracji, w takim przypadku rozłąka będzie co najwyżej kilkutygodniowa.

Mayorkas twierdzi, że problem z uzyskaniem waiver mogą mieć osoby karane lub objęte już procedurami deportacyjnymi. Podstawą do uchylenia kary jest wykazanie, że rozłąka z dzieckiem lub współmałżonkiem będzie dla obywatela USA stanowiła „cierpienie” (tzw. hardship waiver). David Leopold, prawnik i były prezes American Immigration Lawyers Association zapewnia, że zmiana tej reguły przyniesie niewymierne korzyści dla wielu rodzin.

Antyimigracyjna opozycja krytykuje rząd Obamy twierdząc, że zmiana zachęci do nielegalnej imigracji i zawierania fałszywych małżeństw.

Propozycja Obamy ma być  poddana dyskusji w poniedziałek w Waszyngtonie. Jak podaje „Los Angeles Times”, przepis ma być wprowadzony jako dekret, nie potrzebuje więc zgody Kongresu. 

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki