Nie żyje David Trimble

i

Autor: Shutterstock Nie żyje David Trimble

Śmierć noblisty

Laureat Pokojowej Nagrody Nobla nie żyje! Kim był David Trimble?

2022-07-26 8:53

Zmarł jeden z najsłynniejszych działaczy na rzecz pokoju. David Trimble (+77 l.) otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla w 1998 roku. Zasłużył się pracą na rzecz zakończenia krwawych walk w Irlandii Północnej, był jedną z postaci kluczowych dla tak zwanego porozumienia wielkanocnego z 1998 roku, które pozwoliło skończyć 30-letnie brutalne starcia między katolikami a protestantami.

David Trimble zmarł w wieku 77 lat. Laureat pokojowej Nagrody Nobla działał na rzecz pokoju w Irlandii Północnej

Nie żyje sławny laureat Pokojowej Nagrody Nobla. David Trimble (+77 l.) zmarł po krótkiej chorobie, o czym poinformowała w poniedziałek, 25 lipca wieczorem Ulsterska Partia Unionistyczna (UUP). Kim był David Trimble? Ten północnoirlandzki polityk i prawnik otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla w 1998 roku. Zasłużył się pracą na rzecz zakończenia krwawych walk w Irlandii Północnej, był jedną z postaci kluczowych dla tak zwanego porozumienia wielkanocnego z 1998 roku, które pozwoliło zakończyć 30-letnie starcia między dążącymi do zjednoczenia Irlandii katolikami a protestantami, czyli popierającym utrzymanie ścisłych związków z Wielką Brytania unionistami. Pokojową Nagrodę Nobla pierwszy szef rządu Irlandii Północnej otrzymał wspólnie katolickim politykiem Johnem Hume'em.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Plany Putina zdobyte! To chce zrobić do 2040 roku, pokazano mapy

PRZECZYTAJ TAKŻE: Zabraknie gazu w domach i szpitalach? "Jesteśmy w poważnej sytuacji"

Sonda
Czy Twoim zdaniem Jerzy Owsiak, szef WOŚP, zasługuje na pokojowego NOBLA?

Boris Johnson pożegnał noblistę. "Inteligencja, odwaga i determinacja"

"Jestem głęboko zasmucony śmiercią Davida Trimble'a, który odegrał kluczową rolę w zaprowadzaniu pokoju w Irlandii Północnej" – napisał na Twitterze premier Irlandii Micheal Martin. "Na długo zostanie zapamiętany ze względu na swoją inteligencję, osobistą odwagę i zaciekłą determinację, aby zmienić politykę na lepszą" - tak pożegnał północnoirlandzkiego polityka brytyjski premier Boris Johnson, również w mediach społecznościowych. "David Trimble był człowiekiem odwagi i wizji. Postanowił wykorzystać okazję do pokoju, kiedy się pojawiła i starał się zakończyć dziesięciolecia przemocy, która nękała jego ukochaną Irlandię Północną" - napisał z kolei szef Ulsterskiej Partii Unionistycznej, Doug Beattie.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Matka znalazła pamiętnik syna i wezwała policję. Planował coś strasznego!

PRZECZYTAJ TAKŻE: Małpa uciekła z zoo i pogryzła dziecko! 2-latka walczy o życie. WIDEO

QUIZ. Polscy nobliści. Nieoczywiste pytania o naszych laureatach

Pytanie 1 z 10
Która z poniższych osób została wyróżniona Noblem jako pierwsza?
Express Biedrzyckiej - Adam Bodnar: Zełenski oczywistym kandydatem do Pokojowej Nagrody Nobla
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany