Mariupol: Epidemia cholery niemal pewna? "Woda pitna zmieszana ze ściekami"

2022-05-18 14:10
Epidemia cholery w Mariupolu niemal pewna
Autor: AP WHO bije na alarm

Sytuacja w atakowanym bez przerwy Mariupolu jest krytyczna. Światowa Organizacja Zdrowia alarmuje, że ze względu na fatalny stan wody pitnej wielce prawdopodobny jest tam wybuch epidemii cholery. "W bazie operacyjnej WHO pod Dnieprem rozpoczęto już produkcję szczepionek" - zdradził dyrektor WHO na Europę, Hans Kluge.

O tym, że należy liczyć się z każdym scenariuszem poinformowała we wtorek, 17 maja, Dorit Nitzan, stojąca na czele Światowej Organizacji Zdrowia w Ukrainie. "Musimy być przygotowani na potencjalną epidemię cholery na niektórych ukraińskich terytoriach, zwłaszcza w Mariupolu, gdzie wiele instalacji komunalnych zostało uszkodzonych w wyniku rosyjskich ataków" - cytuje ją Polska Agencja Prasowa. "Wiele rur jest uszkodzonych, otrzymujemy informacje od naszych współpracowników, organizacji pozarządowych, które pracują dzień i noc, że na ulicach jest bagno, a ścieki i woda pitna są zmieszane" - mówiła szefowa ukraińskiej WHO. Na czym mają polegać te przygotowania? Nitzan wyjaśnia, że kompletowane są zestawy medyczne niezbędne do walki z cholerą. Hans Kluge, dyrektor Światowej Organizacji Zdrowia na Europę zapewnił z kolei, że w bazie operacyjnej WHO pod Dnieprem już zaczęto produkować szczepionki przeciwko tej chorobie. 

CZYTAJ TAKŻE: Ukraina będzie kontratakować? "Na wszystkich frontach". Padła konkretna data!

Express Biedrzyckiej - płk Piotr Gąstał: Ukraińcy będą walczyć do końca. Pomszczą Mariupol

Cholera to bardzo zaraźliwa choroba układu pokarmowego, wywoływana bakterią, zazwyczaj mająca ostry przebieg. Jej pierwszymi objawami są bóle brzucha i wymioty. Bakteria, która wywołuje cholerę, doskonale radzi sobie w wilgotnym środowisku, stąd też choroba pojawia się zazwyczaj na terenach objętych klęskami żywiołowymi, katastrofami humanitarnymi, wojną. Nieleczona prowadzi w większości przypadków do śmierci. 

CZYTAJ TAKŻE: Wirtualny spacer po zniszczonej Ukrainie? Mapy Google'a pokazały swoje zdjęcia!

Sonda
Kiedy skończy się wojna na Ukrainie?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE