Mocne żądania Rosji! Chodzi także o Polskę. Jest odpowiedź NATO

2022-01-13 7:50
Putin
Autor: SHUTTERSTOCK Putin

"Istnieje prawdziwe ryzyko nowego konfliktu zbrojnego w Europie" - powiedział po fiasku środowych (12.01) negocjacji z Rosją szef NATO Jens Stoltenberg. Nie udało się na razie zażegnać groźby takiego konfliktu drogą dyplomatyczną. Co więcej, strona rosyjska przedstawia bardzo daleko idące żądania wobec Sojuszu. To dotyczy Polski, Czech i Węgier!

Zamknięte przed Ukrainą drzwi do NATO i rezygnacja z rozmieszczania jakichkolwiek militarnych obiektów czy żołnierzy w państwach dawnego ZSRR - takie żądania wobec Sojuszu stawiali dotychczas Rosjanie. Przedstawili je również podczas szczytu NATO-Rosja w Brukseli. Trwające cztery godziny rozmowy, zgodnie z przewidywaniami, nie przyniosły żadnego porozumienia. Po negocjacjach szef Sojuszu Jens Stoltenberg powiedział, że NATO nie ugięło się pod żądaniami Władimira Putina, wezwało stronę rosyjską do poszanowania suwerenności Ukrainy i deeskalacji napięcia na granicy z tym krajem. Jak dodał Stoltenberg, "Rosja nie ma prawa weta" w sprawie przyjmowania do NATO nowych członków. Tymczasem Rosja idzie coraz dalej w swoich żądaniach wobec Sojuszu. Domaga się wycofania się sił NATO z państw, które dołączyły do Sojuszu po 1997 roku. W gronie tych państw jest także Polska, należąca do NATO od prawie 23 lat. Przyjęcie Polski, Czech i Węgier do NATO nastąpiło 12 marca 1999 roku.

NIE PRZEGAP: Rosja wyłączy wszystkim INTERNET?! Szef brytyjskich sił zbrojnych ostrzega

NIE PRZEGAP: Donald Trump powiedział, co myśli o szczepieniach! Padły mocne słowa

Sonda
Czy Rosja jest zagrożeniem dla Polski?

"NATO powinno zwinąć manatki i wyprawić się na granice z 1997 roku" - bez ogródek oświadczył w wywiadzie dla rosyjskich mediów wiceszef rosyjskiego MSZ Siergiej Riabkow. "Sojusz nie cofnie się w czasie i nie wróci do całkowicie innej epoki, kiedy byliśmy innym i mniejszym sojuszem" - odpowiada na to ambasador USA przy NATO Julie Smith. "Jeżeli Rosja po raz kolejny użyje siły przeciwko Ukrainie i dalej będzie najeżdżać Ukrainę, musimy poważnie zastanowić się nad potrzebą dalszego zwiększenia naszej obecności we wschodniej części Sojuszu. Istnieje prawdziwe ryzyko nowego konfliktu zbrojnego w Europie" - dodał Stoltenberg.

NIE PRZEGAP: Niedługo KONIEC pandemii koronawirusa? Naukowcy dali nadzieję

NIE PRZEGAP: Rosja zaatakuje Ukrainę? Wiadomo już, co zrobią Stany Zjednoczone

QUIZ. Poniedziałkowy test z wiedzy ogólnej. Marzysz o komplecie punktów? Marz dalej

Pytanie 1 z 10
Słonie są:
Jasnowidz Krzysztof Jackowski przewiduje przyszłość dla Putina, Rosji i Ukrainy w 2022 roku
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE