Niedługo KONIEC pandemii koronawirusa? Naukowcy dali nadzieję

2022-01-09 6:16
Omikron
Autor: Getty Images

Wariant Omikron koronawirusa szaleje na świecie i padają rekordy dobowych zakażeń - także w Stanach Zjednoczonych. Ale tamtejsi naukowcy uważają, że może to oznaczać rychły koniec pandemii. Jak to możliwe? Wszystko wyjaśnia profesor chorób zakaźnych Uniwersytetu Medycznego Emory Carlos del Rio.

Kiedy wreszcie koniec pandemii koronawirusa? W marcu miną dwa lata, odkąd także w Polsce życie przestało być takie jak dawniej. A chociaż od tamtej pory restrykcje złagodniały i ludzie nie są już zazwyczaj tak wystraszeni jak na początku pandemii, to jej ekonomiczne i społeczne skutki odczuwamy dotkliwie. Czy to się wreszcie skończy? Kolejne, bardziej odporne na szczepienia wariant Covid-19 z jednej strony odbierają na to nadzieję, ale według amerykańskich naukowców z drugiej o dziwo mogą ją dawać. Jak to możliwe? Wszystko wyjaśnia profesor chorób zakaźnych Uniwersytetu Medycznego Emory Carlos del Rio.

NIE PRZEGAP: Kolejna mutacja koronawirusa! IHU bardziej zakaźny i odporny na szczepionki

NIE PRZEGAP: Zakaz wyjazdu z kraju dla niezaszczepionych! Podano termin

Sonda
Kiedy skończy się pandemia?

"W tym tempie możemy rzeczywiście być w stanie osiągnąć odporność stada, ponieważ będziemy mieć tak wiele osób w populacji zainfekowanych, że w pewnym momencie może to stanowić jakby początek końca pandemii, przynajmniej w tym kraju" - powiedział profesor Carlos del Rio. Tempo jest w USA rekordowe. „W USA odnotowuje się ponad 700 tys. nowych przypadków dziennie i liczba ta wzrasta, co jest bez precedensu, chociaż wiele z nich jest łagodnych lub bezobjawowych. Wynika to ze szczepień i mniej groźnego niż inne warianty Covid Omikronu” - podaje portal "The Hill". W USA ponad 128 tys. osób jest hospitalizowanych dziennie z powodu koronawirusa.

NIE PRZEGAP: Wielkie upokorzenie brytyjskiego księcia! Królowa odcięła go od pieniędzy

NIE PRZEGAP: Britney Spears CAŁKIEM NAGO! Pokazała wszystko, fani w szoku

QUIZ: Życie w PRL-u. Puste sklepy i kartki na zakupy. Pamiętacie?

Pytanie 1 z 10
W stanie wojennym Polacy poznali herbatę Earl Grey, przysyłaną z Zachodu w charytatywnych paczkach. Aby osiągnąć podobny efekt, dodawali potem do zwykłej herbaty Madras:
dr Maciej Hamankiewicz: Zaszczepieni powinni mieć przywileje. Oblaliśmy egzaminz pandemii
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE