Svante Paabo

i

Autor: JAVIER TRUEBA/MSF/Science Photo Library Svante Paabo

Pierwszy Nobel w tym roku!

Nagroda Nobla 2022 w dziedzinie medycyny przyznana! Znamy laureata. "Dokonał pozornie niemożliwego"

2022-10-03 12:03

W poniedziałek (3 października) rozpoczyna się tydzień, podczas którego komitety noblowskie ogłoszą laureatów nagród Nobla w sześciu dziedzinach. Pierwsza na liście jest medycyna. Przed południem Komitet Noblowski ogłosił, że tegoroczną nagrodę w tej dziedzinie otrzyma Svante Pääbo, badacz genomów wymarłych krewnych człowieka.

W poniedziałek (3 października) przed południem ogłoszono laureata tegorocznej Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny. Jest nim Svante Pääbo, szwedzki biolog specjalizujący się w genetyce ewolucyjnej. Nagrodę dostał "za odkrycia dotyczące genomów wymarłych homininów i ewolucji człowieka" - poinformował Komitet Noblowski.

Nagroda Nobla 2022 w dziedzinie medycyny za "pozornie niemożliwe"

"Dzięki swoim pionierskim badaniom szwedzki biolog dokonał czegoś pozornie niemożliwego - zsekwencjonował genom Neandertalczyka, wymarłego krewnego ludzi współczesnych. Dokonał również sensacyjnego odkrycia nieznanego wcześniej, kopalnego gatunku człowieka z Denisowej Jaskini, denisowianina" - czytamy w uzasadnieniu. Pääbo dostanie nagrodę w wysokości 10 mln szwedzkich koron (niemal 4,5 mln zł).

Nagroda Nobla 2022. Kiedy ogłoszenie laureatów w pozostałych dziedzinach?

To początek ogłaszania tegorocznych laureatów Nagrody Nobla. We wtorek Królewska Szwedzka Akademia Nauk wskaże laureata w dziedzinie fizyki, a następnie w środę, z chemii. Z kolei czwartek (6 października) będzie wielkim świętem literatury. W Sali Giełdy na sztokholmskim Starym Mieście sekretarz Akademii Szwedzkiej Mats Malm ogłosi laureata literackiej Nagrody Nobla. Dwoje noblistów z ostatnich lat to tanzańsko-brytyjski pisarz Abdulrazak Gurnah (za 2021 rok) oraz amerykańska poetka Louise Glück (za 2020 rok). W piątek uwaga świata skierowana zostanie na Oslo, gdzie tradycyjnie to norweski komitet przyzna Pokojową Nagrodę Nobla. Jak podał Instytut Nobla, w tym roku napłynęło 343 nominacji, z czego 251 to osoby, a 92 to organizacje. Jest to druga największa liczba zgłoszonych kandydatur w historii po 2016 roku, gdy było ich 372. Laureata Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii poznamy natomiast w poniedziałek, 10 października, w Sztokholmie.

Sonda
Interesują cię Nagrody Nobla?
Express Biedrzyckiej - Adam Bodnar: Zełenski oczywistym kandydatem do Pokojowej Nagrody Nobla
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają