Najgorsza mutacja koronawirusa nadciąga! Czy wariant Nu dotarł do Polski?

2021-11-26 8:00

Naukowcy ostrzegają przed nową mutacją koronawirusa! Powstały w Botswanie wariant Nu "głęboko zaniepokoił" władze Wielkiej Brytanii, które podjęły już radykalne kroki w celu zahamowania rozprzestrzeniania się mutacji. "To najgorszy wariant, jaki widzieliśmy do tej pory" - ocenia wysoko postawiony przedstawiciel rządowej agencji Health Security Agency (UKHSA). Dlaczego wariant Nu jest tak groźny? Czy jest już w Polsce?

Nowe mutacje koronawirusa pojawiają się raz na jakiś czas i już wiele z nich było ogłaszanych najgorszymi i najbardziej zaraźliwymi. Ale teraz naukowcy są niestety o wiele bardziej zaniepokojeni, niż kiedykolwiek wcześniej od wybuchu pandemii Covid-19. "To najgorszy wariant, jaki widzieliśmy do tej pory" - ocenia nową mutację koronawirusa wysoko postawiony przedstawiciel brytyjskiej rządowej agencji Health Security Agency (UKHSA), cytowany przez "Daily Mail". Powstały w Botswanie wariant Nu "głęboko zaniepokoił" władze Wielkiej Brytanii, które podjęły już radykalne kroki w celu zahamowania rozprzestrzeniania się mutacji. Minister zdrowia Sajid Javid poinformował, że już od dzisiejszego południa wstrzymane zostaną loty z RPA, Namibii, Zimbabwe, Botswany, Lesoto i Eswatini. Tylko obywatele i rezydenci Wielkiej Brytanii i Irlandii będą mogli dostać się z nich do kraju, ale czeka ich obowiązkowa i odpłatna kwarantanna hotelowa. Dlaczego wariant Nu jest tak groźny? Czy występuje już w Europie, czy wykryto pierwsze przypadki w Polsce?

NIE PRZEGAP: Odmówiła zaszczepienia na koronawirusa. Umarła OSIEM razy!

NIE PRZEGAP: Szok! Oderwał się kawałek Księżyca! Utworzył asteroidę. Katastrofa?

Sonda
Przyjmiesz trzecią dawkę szczepionki przeciw COVID-19?

Dotychczas na całym świecie potwierdzono jedynie 59 przypadków wariantu B.1.1.529 zwanego Nu, który najprawdopodobniej wykształcił się w Botswanie. Większość zachorowań dotyczy RPA i Botswany, ale jeden wykryto już poza afrykańskim kontynentem, w Hongkongu. W Europie, w tym w Polsce nie wykryto jeszcze żadnego przypadku nowej mutacji koronawirusa. Nu ma według Sajida Javida "dwukrotnie wyższą liczbę mutacji, niż widzieliśmy w wariancie Delta. A to sugerowałoby, że może być bardziej przenaszalny, a obecne szczepionki, które mamy, mogą być mniej skuteczne" - mówi wprost minister zdrowia. Już na dziś zaplanowano pilne spotkanie naukowców ze Światowej Organizacji Zdrowia w sprawie nowej mutacji.

Sprzedawali "paszporty covidowe". Zatrzymano 11 osób.
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE