Najstarsza influencerka świata? Opowiada o tym, jak przeżyła Holokaust, oglądają ją miliony

2022-01-28 16:10
Najstarsza influencerka świata? Przetrwała Holokaust, na TikToku oglądają ją miliony!
Autor: TIKTOK/SCREEN Lily Ebert obchodziła niedawno 98. urodziny

Ma 98 lat, dramatyczne doświadczenia z obozu koncentracyjnego w Auschwitz i niezwykłą pogodę ducha. Lily Ebert obiecała sobie kiedyś, że będzie się swoją historią dzieliła ze światem i być może dzięki temu go zmieni. Dotrzymała słowa i od pewnego czasu opowiada o swoim koszmarze na TikToku. Oglądają ją miliony ludzi, a ona mówi: „Robię to teraz, bo za kilka lat nie będę mogła".

Lily Ebert miała kilkanaście lat, gdy przyszło jej zmierzyć się z piekłem obozu koncentracyjnego w Auschwitz. Urodzona jako Livia Engelmann była najstarszą z sześciorga rodzeństwa żyjącego w ortodoksyjnej rodzinie żydowskiej w Bonyhád na Węgrzech. W 1944 roku cała rodzina została wypędzona z domu do getta, potem przewieziona do Auschwitz. Koszmar w obozie trwał 4 miesiące. „Ciągła selekcja najsłabszych, w słońcu i deszczu, godzinami stojących w miejscu lub klęczących, czekających, przestraszonych. To było najgorsze ze wszystkiego, ciągła panika przed utratą wyraźnie osłabionych sióstr, że trafią do komór gazowych. Naziści traktowali nas gorzej niż zwierzęta, chcieli nas odczłowieczyć” - pisze we wspomnieniach zatytułowanych "Obietnica Lily", które niedawno ukazały się w niemieckim przekładzie. W końcu wraz z dwiema siostrami została wysłana na przymusowe roboty do Altenburgu, podlegającego pod obóz koncentracyjny w Buchenwaldzie. Jak pisze PAP, powołując się na "Der Spiegel", gdy w 1945 roku Niemcy ewakuowali obóz, Lily i jej siostry uciekły przez bramę i biegły dzień i noc, bez odpoczynku, by przeżyć. Teraz Lily ma 98 lat i robi to, co obiecała sobie podczas Jom Kippur w 1944 roku: "Jeśli przeżyję, kiedyś opowiem o tym całemu światu, aby nigdy więcej nic takiego się już nie powtórzyło”. A pomaga jej w tym jeden z 35 prawnucząt, 18-letni Dov Forman.

CZYTAJ TAKŻE: Nie żyje syn Michaela Madsena. Tuż przed śmiercią napisał do ojca wzruszające słowa

Pierwszy transport do Auschwitz - 80 rocznica w Tarnowie

W czasie lockdownu nastolatek wpadł na pomysł, by założyć prababci konto na TikToku. Szybko okazało się, że to był strzał w dziesiątkę, bo 98-latka ma w sobie niezwykłą charyzmę i poczucie humoru, które sprawiają, że ludzie chcą jej słuchać. „Pokazała tam swój tatuaż z Auschwitz z numerem A-10572, smażąc placki ziemniaczane. Opowiadała o selekcjach, trenując z hantlami. Szyjąc, namawiała do tolerancji. Głaskała konia, opowiadając o rozstaniu z matką i rodzeństwem w Birkenau” pisze „Der Spiegel”. Dumny prawnuczek chwali się z kolei, że tygodniowo Ebert trafia do 7 milionów odbiorców, przede wszystkim młodych. Jej profil natomiast obserwuje na stałe 1,6 miliona osób. 

CZYTAJ TAKŻE: Aquaman został bezdomnym? Jason Momoa po rozstaniu z żoną mieszka... na podjeździe!

Sonda
Korzystasz z Tik Toka?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE