Niezwykły pies-saper jedzie na wojnę! Pomoże ukraińskim żołnierzom szukać min

2022-06-23 15:30
USA/ Mechaniczny pies-saper amerykańskiej armii pomoże oczyszczać Ukrainę z niewybuchów
Autor: AP Terytorium Ukrainy jest pełne min i niewybuchów

Ma na imię Spot i da radę usuwać nawet rosyjskie miny przeciwpiechotne nowej generacji, noszące nazwę POM-3, które wykrywają kroki zbliżających się osób z odległości 20 metrów. Armia Stanów Zjednoczonych poinformowała, że wyśle do Ukrainy jednego z dwóch swoich mechanicznych psów-robotów firmy Boston Dynamics. To bardzo potrzebna pomoc.

"Odsuńcie się szczenięta szukające min. Roboty idą po waszą pracę" – pisze portal "Foreign Policy", zapowiadając, że amerykańska armia zgodziła się przekazać Ukrainie jednego ze Spotów, czyli najnowszej generacji mechanicznych psów-saperów, stworzonych przez firmę Boston Dynamics. "Roboty będą służyły do usuwania pocisków moździerzowych i elementów bomb kasetowych z okupowanych wcześniej przez Rosję obszarów wokół Kijowa" - mówi Chris Whatley, dyrektor wykonawczy organizacji HALO Trust, która podpisała z rządem USA kontrakty na rozminowywanie Ukrainy. Co potrafi Spot? Bardzo wiele.

Pies-saper nie zawodzi

Jeśli przymocuje się do niego robotyczne ramię, to będzie w stanie przeciągać niewybuchy, takie jak fragmenty bomb kasetowych, do rowów, by zdetonować je z dala od cywilów i bez zagrożenia dla zespołów HALO, które w tej chwili przeczesują w poszukiwaniu min między innymi Buczę - podaje portal. To jednak jeszcze nie wszystko.

CZYTAJ TAKŻE: Zwłoki leżą obok żywności, ludzie piją wodę z kałuży. Potworna sytuacja w Mariupolu

Jan Piekło: Wojna w Ukrainie spowszedniała

Z tymi minami wygra tylko maszyna

Spot poradzi sobie też z usuwaniem rosyjskich min przeciwpiechotnych nowej generacji, określanych jako POM-3, które wykrywają kroki zbliżających się osób z odległości nawet 20 metrów. "Naprawdę jedyną metodą, by bezpiecznie się ich pozbyć, jest użycie maszyn" - cytuje dyrektora na Ukrainę Szwajcarskiej Fundacji na rzecz Rozminowywania (FSD), Anthony'ego Connella, PAP. 

CZYTAJ TAKŻE: Rosjanie budują "Arkę Noego"! Przyjaciel Putina ostrzega: "Idzie wielka powódź"

Sonda
Czy Ukraina wygra wojnę z Rosją?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE