Putin, lotnisko

i

Autor: Telegram, AP Putin, lotnisko

Wojna na Ukrainie

Nowe upokorzenie dla Putina! "To podważa wiarygodność Rosji jako mocarstwa jądrowego"

2022-12-06 11:00

Wiarygodność Rosji "jako mocarstwa jądrowego" spadła po udanym ataku dronów na rosyjskie bazy wojskowe i lotniska. Tak uważają rosyjscy blogerzy wojskowi, których opinie analizuje amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW). Po dwóch poniedziałkowych atakach na lotniska w Saratowie i Riazaniu zniszczono kilka bombowców, zginęło trzech żołnierzy.

Rosja niewiarygodna jako mocarstwo jądrowe? Blogerzy wojskowi o ataku dronów na lotniska wojskowe w Saratowie i Riazaniu

To nie tylko cios militarny, ale i wizerunkowy. Tak rosyjscy blogerzy wojskowi komentują poniedziałkowy atak dronów na lotniska w Saratowie i Riazaniu, gdzie zniszczono kilka bombowców, zginęło czterech żołnierzy. Rosja o przeprowadzenie tego nalotu oskarża stronę ukraińską, strona ukraińska oficjalnie tego nie komentuje. Głosy komentatorów analizuje amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW). Blogerzy krytykują władze za to, że dopuściły do sytuacji, w której tak daleko od granicy doszło do przeprowadzonego z sukcesem ataku. "Fakt, że zaatakowano dronami nawet bazę bombowców strategicznych Tu-95 podważa wiarygodność Rosji jako mocarstwa jądrowego, ponieważ uderzono we flotę maszyn zdolnych do przenoszenia wielu ładunków nuklearnych" - piszą cytowani przez ISW komentatorzy.

Atak na lotniska wojskowe w Rosji. Rosja oskarża Kijów. Nieoficjalne informacje: drony nadleciały z Ukrainy

W poniedziałek doszło do dwóch nalotów na rosyjskie lotniska w rejonie Saratowa i Riazania, przy czym to drugie miasto znajduje się zaledwie około 100 kilometrów od Moskwy, a drugie około 650 kilometrów dalej na południowy wschód. W bazach tych stacjonują między innymi bombowce dalekiego zasięgu, używane przez armię Władimira Putina w wojnie na Ukrainie. Jak podało rosyjskie ministerstwo obrony, zestrzelono ukraińskie drony, które zaatakowały lotniska. W wyniku ataku dronów uszkodzone zostały dwa samoloty wojskowe, zginęło trzech żołnierzy rosyjskich, a czterech zostało rannych. Kilka godzin po nalocie Rosja przeprowadziła kolejny zmasowany atak rakietowy na Ukrainę, znów powodując poważne zniszczenia infrastruktury energetycznej. m.in. w rejonie Kijowa.

"New York Times"nieoficjalnie o atakach na lotniska w Rosji

Jak podaje Reuters, gdyby potwierdziły się doniesienia o tym, że to Ukraina odpowiada za ataki dronów na rosyjskie lotniska w rejonie Saratowa i Riazania, to byłoby to uderzenie w najdalej jak dotąd położonej od granicy części Rosji. Nieoficjalnie "New York Times" pisze, powołując się na anonimowego przedstawiciela ukraińskich władz, że drony wystartowały z terenu Ukrainy i zniszczyły całkowicie dwa samoloty, zaś uszkodziły kilka kolejnych. Wcześniej podawano, że to właśnie bombowce będą teraz dla Rosji głównym narzędziem ataków na Ukrainę, ponieważ irańskie drony już się Rosjanom skończyły.

Sonda
Czy Twoim zdaniem możliwe jest użycie broni jądrowej?

QUIZ. Poniedziałkowy test z wiedzy ogólnej. Poziom trudności taki, że spadną ci kapcie!

Pytanie 1 z 10
Za pierwszy dzień zbrodniczego najazdu Rosji na Ukrainę wskazuje się:
Mateusz Lachowski: "100 tys. żołnierzy czeka już na dużą ofensywę ukraińską. Ta ofensywa może zmienić losy tej wojny" [Raport Złotorowicza]
Nasi Partnerzy polecają