Ruszają obowiązkowe szczepienia dla lekarzy. Za odmowę stracą wynagrodzenia

2021-09-15 11:04
Szczepionka Covid-19
Autor: Steven Cornfield / Unsplash Obowiązkowe szczepienia przeciw Covid-19 zostały wprowadzone we Francji.

W środę, 15 września 2021, w życie weszły przepisy wprowadzające obowiązkowe szczepienia przeciw Covid-19 dla lekarzy i pracowników służby zdrowia we Francji. Osoby, które nie zastosują się do zaleceń, czeka dotkliwa kara: mogą nawet stracić wynagrodzenia! Przepisy, które wprowadził prezydent Emmanuel Macron, budzą spore kontrowersje. Przeciwnicy tego pomysłu protestowali m.in. przed ministerstwem zdrowia w Paryżu.

Obowiązkowe szczepienia lekarzy i pracowników szpitali

Kontrowersyjne przepisy zostały wprowadzone przez prezydenta Francji 12 lipca i zaczęły obowiązywać 15 września 2021 r. Obowiązek szczepień dotyczy pracowników szpitali i domów opieki, a także strażaków, ratowników medycznych i pomocy medycznych. Na pracowników służby zdrowia, którzy odmówią szczepienia, czeka dotkliwa kara. Osoby zobligowane do szczepienia, które nie przyjęły żadnej dawki szczepionki, mogą zostać zawieszone w pełnieniu obowiązków bez wynagrodzenia. Pomysł spotkał się z krytyką ze strony przedstawicieli zawodów medycznych, którzy demonstrowali przed ministerstwem zdrowia w Paryżu oraz przed regionalnymi agencjami zdrowia publicznego (ARS), m.in.: w Tuluzie i Lyonie oraz przed szpitalem uniwersyteckim w Rennes - podała agencja AFP.

Przeczytaj koniecznie: Obowiązkowe szczepienia przeciwko Covid-19? Słowa Dworczyka mówią wszystko

Sonda
Obowiązkowe szczepienia dla pracowników służby zdrowia to dobry pomysł?

Ile osób może zostać ukaranych za brak szczepienia?

Według najnowszych dostępnych danych 85,4 proc. opiekunów w domach opieki i oddziałach opieki długoterminowej zostało w pełni zaszczepionych, a 89,5 proc. otrzymało przynajmniej jedną dawkę szczepionki. W regionie stołecznym Ile de France 95 proc. personelu medycznego otrzymało przynajmniej jedną dawkę szczepionki, natomiast w Marsylii około 90 proc. – poinformował dyrektor sieci szpitali APHP Martin Hirsch.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE