Papież uderza w bogatych księży! Odbiera im przywileje

i

Autor: Andrew Medichini/AP Papież uderza w bogatych księży! Odbiera im przywileje

Wróci do domu na święta?

Przełom w sprawie papieża Franciszka? Najnowsze doniesienia ze szpitala!

2023-03-30 15:20

W środę (29 marca) wieczorem 86-letni papież Franciszek pojechał karetką do rzymskiej kliniki Gemelli. Podobno uskarżał się na problemy z sercem i trudności z oddychaniem. Wiadomo, że przechodzi ostrą infekcję górnych dróg oddechowych, ale "nie jest to Covid-19". Watykan przekazał najnowsze informacje o stanie Franciszka. "Odpoczął, zjadł śniadanie, przeczytał kilka gazet".

Zaledwie na parę dni przed osiemnastą rocznicą śmierci Jana Pawła II [zmarł 2 kwietnia 2005 roku - przyp. red.] z Watykanu nadeszły smutne informacje. W środę (29 marca) wieczorem papież Franciszek (86 l.), został zabrany karetką do szpitala, zaraz po zakończeniu audiencji generalnej. Przedstawiciele Watykanu poinformowali, że stwierdzono u niego infekcję dróg oddechowych, nie jest to jednak Covid-19. "Infekcja ta wymaga kilkudniowego leczenia szpitalnego" - czytamy w komunikacie. 

Papież Franciszek w szpitalu. "Już po tomografii"

Włoskie media podejrzewają jednak, że sprawa jest o wiele poważniejsza, niż może się wydawać. "W Watykanie wielkie poruszenie" - pisze dziennik "La Repubblica". "Libero" z kolei mówi o "wielkim zaniepokojeniu i niepewności" i przekazuje, że Franciszek cierpi nie tylko z powodu problemów z oddychaniem wywołanych infekcją, ale także z powodu poważnych problemów z sercem. Włoska agencja ANSA w czwartek (30 marca) rano poinformowała, że papież przebywa na dziesiątym piętrze polikliniki Gemelli i noc minęła mu w miarę spokojnie. "Pielęgniarki są optymistyczne". "Papieżowi wykonano tomografię komputerową, której wynik był dobry, saturacja też jest prawidłowa". 

Najnowsze informacje na temat stanu papieża. Idzie ku dobremu?

W czwartek po południu z Watykanu nadeszły najnowsze informacje. Jaka jest sytuacja papieża? "Jest lepiej. Papież Franciszek dobrze odpoczął w nocy. Obraz kliniczny poprawia się. Franciszek zjadł śniadanie i przeczytał kilka gazet. Przed obiadem udał się do kaplicy prywatnego apartamentu, gdzie modlił się i przyjął eucharystię" - przekazał dyrektor biura prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni. 

Papież Franciszek trafił do szpitala. Co z Wielkim Tygodniem?

Wciąż nie wiadomo jednak, czy Franciszek zdąży wrócić na tyle do pełni sił, by w Niedzielę Palmową odprawić mszę na placu Świętego Piotra, a nawet, aby celebrować pozostałe wydarzenia Wielkiego Tygodnia. PAP przypomina, że w programie Wielkiego Czwartku są dwie msze - poranna msza krzyżma świętego i popołudniowa - Wieczerzy Pańskiej. "Na tę drugą Franciszek ma zwyczaj udawać się do miejsc poza Watykanem; był już w szpitalach, więzieniach, ośrodku dla uchodźców (...). Najbliższe dni przyniosą odpowiedź na pytanie, czy papież zdąży wydobrzeć, by w Wielki Piątek przewodniczyć nabożeństwu Męki Pańskiej w bazylice Świętego Piotra, a następnie Drodze Krzyżowej w Koloseum, zaś potem mszom w Wielką Sobotę i Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego".

Sonda
Czy papież Franciszek powinien ustąpić ze stanowiska?
Tomasz Terlikowski: Poziom ignorancji papieża zaskakuje
Listen on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany