Paul McCartney wyjawia, kto doprowadził do rozpadu Beatlesów. Można było się tego spodziewać?

2021-10-12 12:58
The Beatles
Autor: Pixabay / skeeze The Beatles

Paul McCartney (79 l.) po ponad 50 latach od momentu rozpadu jednej z najsłynniejszych grup rockowych wszech czasów, odniósł się do zarzutów, że to on jest winien rozłamu w The Beatles. W rozmowie z BBC Radio 4 podkreśla, że gdyby to zależało od niego, Beatlesi dalej by grali. - To był nasz Johnny. Zaczynał nowe życie z Yoko i chciał z nią leżeć w łóżku, w spokoju. Trudno się z tym kłócić - wyjawił.

Peter Jackson ("Władca Pierścieni", "Martwica Mózgu", "Hobbit") wypuszcza swój dokumentalny serial o pracy nad jednym z najsłynniejszych albumów The Beatles "Let It Be", a Paul McCartney, basista legendarnej grupy, udziela wywiadu brytyjskiej stacji radiowej BBC 4. I jednoznacznie określa, kto doprowadził do rozpadu działającego dekadę zespołu. - John Lennon pewnego dnia przyszedł do studia i powiedział, że odchodzi - wyznał muzyk w rozmowie. - To było coś podobnego do rozwodu, wszyscy musieliśmy się po tym pozbierać. To był najtrudniejszy okres w moim życiu - dodał. Zwrócił też uwagę, że gdyby nie decyzja Lennona, prawdopodobnie Beatlesi graliby razem jeszcze wiele lat. Tymczasem oficjalny koniec działalności supergrupy datuje się na 1970 rok, czyli ponad pół wieku temu. 

To właśnie McCartneya wielokrotnie obwiniano za rozłam w Beatlesach, zarzucając mu, że chciał skupić się na własnej karierze, niezależnie od zespołu. W rozmowie z Johnem Wilsonem dla BBC Radio 4, muzyk zdecydowanie temu zaprzecza, podkreślając, że The Beatles to był jego zespół. 

- To było moje życie, moja praca, chciałem, by to trwało, czułem, że robimy całkiem dobre rzeczy - Paul McCartney.

Słynny basista twierdzi też, że gdyby nie decyzja Johna Lennona, który wg niego "zaczynał nowe życie z Yoko Ono i chciał z nią leżeć tydzień w łóżku, w Amsterdamie", to zespół mógł kontynuować karierę. McCartney tym samym odnosi się do słynnej podróży poślubnej Lennona i Ono, która stała się happeningiem na rzecz pokoju na świecie.

Tymczasem każdy z czterech muzyków wybrał potem ścieżkę solową. Ringo Starr i Paul McCartney są aktywni do dziś. 

John Lennon rozwijał projekty muzyczne z pomocą Yoko Ono. Był aktywny aż do tragicznej śmierci, gdy 8 grudnia 1980 roku zginął na Manhattanie z rąk zamachowca Marka Davida Chapmana.

George Harrison również rozwijał karierę solową aż do swojej śmierci, w 2001 roku. Zmarł na raka krtani. 

The Beatles to jedna z najsłynniejszych rockowych grup XX wieku. Kultowy zespół działał między 1960 a 1970 rokiem, stopniowo zmieniając rockowe klimaty w bardziej psychodeliczne i eksperymentalne. Beatlesi bili rekordy popularności, co było widać w czasie koncertów i wszędzie tam, gdzie tylko się pojawiali. Przekłada się to również na ilość sprzedanych płyt, która wg różnych źródeł oscyluje między kilkuset milionami egzemplarzy, a nawet miliardem. 

Sonda
Jakiej muzyki słuchasz?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE