Polacy odbudowują katedrę Notre Dame! Wzruszające słowa Polki

2021-09-24 10:00
Dokładnie dwa lata temu płonęła katedra Notre-Dame. Jak wygląda aktualnie? [ZDJĘCIA, WIDEO]
Autor: PAP/EPA/YOAN VALAT

Polacy pomagają w odbudowie spalonej katedry Notre Dame w Paryżu! Grupa konserwatorów zabytków udała się do Francji, by rekonstruować uszkodzone przez pamiętny pożar malowidła. Co dokładnie zostanie odtworzone dzięki pracy naszych rodaków? Opowiedziała o tym Polskiej Agencji Prasowej Felicja Lamprecht.

Ten pożar z przerażeniem śledził cały świat! 15 kwietnia 2019 roku w bezcennej katedrze Notre Dame w Paryżu wybuchł gwatowny pożar. Ta gotycka katedra to jeden z symboli Europy. Niestety, płomienie błyskawicznie ogarnęły kilkusetletni zabytek. Zawalił się dach i iglica Notre Dame. Zniszczenia był potężne. Jak wykazało śledztwo, przyczyną pojawienia się ognia było spięcie w instalacji elektrycznej. Przez jedną iskrę w dużej części spłonął jeden z najsławniejszych zabytków świata. Woda lana na katedrę podczas akcji gaśniczej też wyrządziła szkody. Ale Francuzi nie poddali się, a prezydent Francji Emmanuel Macron od razu zapowiedział, że katedra zostanie odbudowana i będzie zachwycać tak samo jak kiedyś. Jak teraz się okazuje, w odbudowie Notre Dame niezwykle ważną rolę odgrywają Polacy. Grupa konserwatorów zabytków udała się do Francji, by rekonstruować uszkodzone przez pamiętny pożar malowidła. Co dokładnie zostanie odtworzone dzięki pracy naszych rodaków? Opowiedziała o tym Polskiej Agencji Prasowej Felicja Lamprecht.

NIE PRZEGAP: Próbował zgwałcić kobietę. Nie zgadniesz, co kazał mu zrobić sąd!

NIE PRZEGAP: Meghan Markle i książę wrócą do Anglii?! "Królowa tego chce"

- Nad rekonstrukcją XIX-wiecznych malowideł ściennych w kaplicy Św. Ferdynanda w katedrze Notre Dame w Paryżu pracujemy od września 2020 r. i można powiedzieć, że efekt naszej pracy cieszy. Kaplica została skończona i wygląda przecudnie. Jest jasna i rozświetlona – powiedziała konserwatorka w rozmowie z PAP. - Polscy konserwatorzy zabytków wyróżniają się we Francji wiedzą z zakresu chemii i historii sztuki – dodaje. Polacy najpierw oczyścili naprawianą przez siebie kaplicę, a potem zabrali się do rekonstruowania malowideł. Niebawem zabiorą się do remontowania kolejnej kaplicy w katedrze, tym razem będzie to kaplica Matki Bożej z Gwadelupy.

NIE PRZEGAP: Rihanna rozebrała córkę Madonny! Lourdes tym razem przesadziła?

NIE PRZEGAP: Toksyczne chmury lecą do Europy! Mogą spaść kwaśne deszcze

Tajemniczy pożar zabytkowego kościoła

QUIZ. Jesteś "słoikiem" czy warszawianinem? Te rzeczy o stolicy musisz wiedzieć!

Pytanie 1 z 15
Pomnikiem którego króla jest Kolumna Zygmunta?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE