Pomnik generała Stanisława Maczka stanie w Belgii

2020-09-19 21:55 DR
Generał  Stanisław Maczek
Autor: ARCHIWUM Generał Stanisław Maczek

Belgowie chcą uczcić pamięć generała Stanisława Maczka, który w 1944 roku stał na czele 1 Dywizji Pancernej walczącej o wyzwolenie ich kraju. To nie pierwszy pomnik generała w Europie, ale pierwszy w Belgii. Zostanie postawiony w Roeselare w niderlandzkojęzycznej Flandrii.

Miejsce na pomnik wybrały władze Roeselare.

- Bunkier z II wojny światowej, który jest tam bardzo dobrze utrzymany, zostanie przeznaczony na Memoriał Maczka. - Zatem mamy kolejny element ten pięknej historii "maczkowców". Mamy Montormel we Francji, mamy Memoriał Maczka w Bredzie i brakujący element w Belgii powstanie już niedługo w miejscowości Roeselare - powiedział korespondentce Polskiego Radia Beacie Płomeckiej ambasador Polski w Belgii.

Pomnik będzie przypominał mieszkańcom Belgii o dowódcy dywizji, która wyzwalała ich kraj spod niemieckiej okupacji na początku 1944 roku. To pierwszy pomnik generała w Belgii, ale nie pierwszy w Europie. W centrum niewielkiego Beveren jest już popiersie generała Stanisława Maczka, a wykonany z brązu pomnik przedstawiający siedzącego na ławce generała Stanisława Maczka stoi też na głównym dziedzińcu ratusza w Edynburgu.

Najnowsze