Pożary w Czechach

i

Autor: AP Pożary w Czechach

Niebezpieczeństwo

Pożary w Europie coraz bliżej Polski! Szaleją w Czechach, przeniosły się do Niemiec

2022-07-27 8:10

Wielkie pożary lasów zaczęły się od południa Europy podczas fali ekstremalnych upałów. Teraz niestety szaleją o wiele bliżej naszego kraju. Z ogniem zmagają się Czechy i Niemcy. Płomienie rozprzestrzeniają się w Czeskiej Szwajcarii, w Saksonii i w Brandenburgii. W gaszeniu już pomagają polscy strażacy. Według "Deutsche Welle" w Brandenburgii płonie obszar o powierzchni 1200 boisk piłkarskich.

Pożary w Czechach i w Niemczech. Płonie obszar blisko granicy

Upały, susza i jedna chwila nieuwagi, a czasami niestety także celowe podpalenie. W sezonie letnim niewiele trzeba, żeby rozpętało się takie piekło. A razem ze zmianami klimatu jest o to coraz łatwiej, także bardzo blisko nas. Ekstremalne upały doprowadziły najpierw do wielkich pożarów lasów w Hiszpanii, Portugalii i w południowej Francji. Teraz ogień szaleje już o wiele bliżej Polski, a nie na południowych krańcach naszego kontynentu. Z pożarami zmagają się Czechy, a od niedawna i Niemcy - żywioł pojawił się blisko granicy Czech z Niemcami i jego przedostanie się do kolejnego kraju było kwestią czasu. Płomienie rozprzestrzeniają się w Czeskiej Szwajcarii, w Saksonii i w Brandenburgii. Według "Deutsche Welle" w w powiecie Elbe-Elster w Brandenburgii płonie obszar o powierzchni 1200 boisk piłkarskich, są to lasy i łąki. Sytuacja jest tym bardziej poważna, że chodzi m.in. o obszar pełen pozostałości po ćwiczeniach wojskowych. Istnieje niebezpieczeństwo eksplozji. Na miejsce udał się już nawet minister spraw wewnętrznych Michael Stübgen z CDU.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Zełenski z żoną szczerze o miłości! Gdy wybuchła wojna, w ich małżeństwie stało się TO

Sonda
Czy obawiasz się, że wielkie pożary lasów dotrą do Polski?

Polacy pomagają gasić pożary w Czechach. Śmigłowiec pobiera wodę z Łaby i ratuje lasy

Tymczasem w walce z żywiołem pomagają od wczoraj, czyli od 26 lipca Polacy - strażacy z Polskiej Straży Pożarnej i policjanci. "Pożar Parku Narodowego w Republice Czeskiej. W działaniach 410 strażaków, ponad 80 samochodów gaśniczych oraz 4 helikoptery i 2 samoloty" - napisał na Twitterze brygadier Karol Kierzkowski, rzecznik PSP. Polski śmigłowiec wylądował w Uściu nad Łabą i dołączą do niego maszyny ze Słowacji oraz Włoch. Polacy pobierają wodę z Łaby i dokonali już wielu jej zrzutów na płonące tereny Czech - a jest to już około tysiąca hektarów, stąd czeskie władze poprosiły o pomoc międzynarodową.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Mężczyzna umarł z powodu upału w pracy! "Zamienił się na zmiany z kolegą""

QUIZ. Poniedziałkowy test z wiedzy ogólnej. Wynik niższy niż 4/10 będzie kompromitacją!

Pytanie 1 z 10
Do sojuszu BRICS należą: Rosja, Brazylia, Indie, Chiny oraz...
Jak zwalcza się pożary?
Nasi Partnerzy polecają