Przesmyk Suwalski i blokada Kaliningradu. Decyzja musi zostać podjęta do 10 lipca

i

Autor: AP, Shutterstock Przesmyk Suwalski i blokada Kaliningradu. "Decyzja musi zostać podjęta do 10 lipca"

Putin zaatakuje Przesmyk Suwalski? Blokada Kaliningradu przez Litwę dużym problemem w Rosji

2022-07-01 13:09

Blokada Kaliningradu prowadzona przez Litwę może doprowadzić do wojny światowej, a zagrożona jest także część Polski, konkretnie przesmyk suwalski, który dla Rosji byłby łakomym kąskiem jako połączenie Kaliningradu z resztą Rosji. - Ten problem trzeba rozwiązać, po prostu kończąc blokadę - uważa kanclerz Niemiec Olaf Scholz. Tymczasem Reuters informuje, że kwestię Litwy i Kaliningradu trzeba rozwiązać dosłownie w ciągu dni, a sprawa jest paląca.

Blokada Kaliningradu przez Litwę. "De facto wypowiedzenie wojny"

"Działania Litwy to de facto wypowiedzenie wojny" - tak białoruski dyktator Aleksandr Łukaszenka mówił o blokadzie tranzytu do Kaliningradu. Ta sprawa zabolała Rosję wyjątkowo. Przypomnijmy - od połowy czerwca zakazany jest przewóz przez Litwę do Kaliningradu takich towarów, jak materiały budowlane czy węgiel, a od 10 lipca zakaz ma dotyczyć także m.in. alkoholu czy dóbr luksusowych. Wynika to bezpośrednio z nałożonych na Rosję sankcji Unii Europejskiej. Rosja uważa tę decyzją za nielegalną, a Kaliningrad jest dla Putina niezwykle ważnym miejsce strategicznym, co sprawia, że międzynarodowe napięcie rośnie.

Politico: Przesmyk suwalski najbardziej niebezpiecznym miejscem na ziemi

Sprawa dotyczy bezpośrednio Polski, a konkretnie przesmyku suwalskiego - portal Politico określił go niedawno mianem "najniebezpieczniejszego miejsca na ziemi". Przesmyk suwalski byłby bowiem dla Rosji łakomym kąskiem jako połączenie Kaliningradu z resztą Rosji. Ryzyko militarnego rozwiązania przez Rosję palącego problemu gospodarczego i ekonomicznego zawisło w powietrzu. Reuters informuje, że kwestię Litwy i Kaliningradu trzeba rozwiązać dosłownie w ciągu dni, a sprawa jest paląca. Padła data 10 lipca. Według Reutersa, Unia Europejska obawia się militarnej agresji ze strony Rosji, a ponadto odcięcia dostaw rosyjskiego gazu. Co zrobić?

PRZECZYTAJ TAKŻE: Kliczko o wojnie na Ukrainie. "Od tego zależy przyszłość Unii Europejskiej"

PRZECZYTAJ TAKŻE: Żona prezydenta Ukrainy szczerze o miłości. "Nasz związek jest w stanie pauzy"

Sonda
Przesmyk suwalski. Czy Twoim zdaniem jest to rzeczywiście najniebezpieczniejsze miejsce na świecie?

Niemcy chcą zniesienia "blokady Kaliningradu". "Mówimy o ruchu między dwiema częściami Rosji"

Nie ustępować ani na krok czy znieść blokadę? To drugie - stwierdził kanclerz Niemiec Olaf Scholz. Tak to uzasadnia, co cytuje "Deutsche Welle": "Do Unii Europejskiej należy ustalenie niezbędnych warunków ramowych. Zasady te powinny zostać ustalone w świetle faktu, że mówimy o ruchu między dwiema częściami Rosji. Wszystkie osoby zaangażowane w ten proces dokładają obecnie wielkich starań, aby wprowadzić dynamikę deeskalacji". Na Scholza spadła po tych słowach lawina krytyki za zbytnią ustępliwość wobec Rosji. Według Reutersa w praktyce rozwiązanie niemieckie można by zrealizować albo wyłączając z unijnych sankcji ruch towarów między Kaliningradem z resztą Rosji albo przyznać Kaliningradowi specjalny status prawny.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Pies uwięziony w budynku zniszczonym przez Rosjan. Finał akcji wyciska łzy z oczu

PRZECZYTAJ TAKŻE: Putin zaczął odpuszczać?! "Te państwa mogą robić, co chcą"

Przesmyk suwalski: najniebezpieczniejsze miejsce na świecie
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE