Przetrwał obóz koncentracyjny w Buchenwaldzie, zginął w bombardowaniu Charkowa. Potworna tragedia

i

Autor: TWITTER/@Buchenwald_Dora Borys Romanczenko

Przeżył obóz koncentracyjny w Buchenwaldzie, zginął w bombardowaniu Charkowa. Potworna tragedia

2022-03-21 14:56

96-letni Borys Romanczenko został zabity w Charkowie w miniony piątek, 18 marca, po tym, jak Rosjanie zbombardowali wielopiętrowy budynek, w którym mieszkał. O śmierci mężczyzny poinformowała jego wnuczka. Wyrazy ubolewania złożyły władze Fundacji Miejsc Pamięci Buchenwald i Mittelbau-Dora. "Jesteśmy głęboko zasmuceni".

"W ataku bombowym w Charkowie zginął ocalały z obozu koncentracyjnego w Buchenwaldzie 96-letni Borys Romanczenko" - to komunikat dyrektora Fundacji Miejsc Pamięci Buchenwald i Mittelbau-Dora, Jensa-Christiana Wagnera. Romanczenko przeżył obozy koncentracyjne Buchenwald, Peenemuende, Dora i Bergen-Belsen. Był wiceprzewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Buchenwald-Dora. Od lat 90. regularnie przyjeżdżał na wydarzenia organizowane na terenie byłego obozu koncentracyjnego Buchenwald koło Weimaru - podaje Polska Agencja Prasowa. Zmarł po tym, jak w miniony piątek jedna z rosyjskich bomb spadła na wielorodzinny budynek, w którym mieszkał. Tymczasem ONZ podaje, że do 20 marca w Ukrainie z powodu rosyjskiego ataku zginęło w sumie 925 cywilów, a 1496 zostało rannych.

CZYTAJ TAKŻE: Koncertem w schronie zachwyciła świat. Teraz wyśpiewała hymn Ukrainy. Morze łez po występie małej Amelki

płk Piotr Gąstał: NATO powinno dostarczyć Ukrainie czołgi i samoloty [Super Raport]

Również w poniedziałek Biuro Prokuratora Generalnego Ukrainy przekazało, że w czasie wojny zginęło już 115 dzieci. Ta liczba może być jednak o wiele wyższa, ponieważ nie da się do końca zweryfikować danych o ofiarach na terenach, na których toczą się walki. 

CZYTAJ TAKŻE: Rosyjskie elity chcą otruć Putina. W grę wchodzi też "nagła choroba" lub nieszczęśliwy wypadek

Sonda
Czy myślisz, że Rosja się podda w wojnie z Ukrainą?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE