Władimir Putin

i

Autor: pixabay.com

wstrząsające szczegóły

Publiczny nadawca ujawnił tajny plan Rosji. Tak chcieli uderzyć w Skandynawię i NATO

2023-12-04 11:59

Publiczny nadawca radiowo-telewizyjny Yle z Finlandii poinformował widzów, że dotarł do wstrząsających ustaleń tamtejszego wywiadu, Wynika z nich jednoznacznie, że Rosja planowała zablokować przystąpienie Finlandii i Szwecji do NATO (ze szczególnym naciskiem na ten drugi kraj). Ujawniono, jakimi sposobami Putin i jego ludzie chcieli uderzyć w te skandynawskie państwa (gdzie gwałtowne i masowe demonstracje miałyby rezonować również na inne kraje, jak np. Turcja).

Jak informuje portal Onet.pl, przykładem takiego działania opisywanego w raporcie fińskiego wywiadu było np. masowe palenie Koranu w Szwecji i podsycanie w ten sposób napięcia w kraju. Celem Rosji było również wywołanie i eskalowanie konfliktu między Turcją a krajami europejskimi oraz NATO, a także wzbudzenie strachu przed islamem. Pomóc w tym miały np. murale antyislamskie, a także ośmieszające Turcję i szydzące z jej prezydenta Recepa Tayyipa Erdoğana. Planowano wykorzystać je w głównych miastach europejskich. Wszelkie działania, w tym również demonstracje, miały być szeroko rozpowszechniane w mediach społecznościowych.

Zobacz: Putin użyje broni nuklearnej? Generał podaje warunek

W materiałach, do których dotarli reporterzy Yle, znajduje się także raport z operacji przeprowadzonej we Francji. Dokumentuje on rosyjską akcję zorganizowaną w centrum Paryża w 2023 r. To właśnie wtedy w mieście odbywały się antyislamskie i antytureckie demonstracje.

Przeczytaj: Witalij Kliczko krytycznie o Wołodymyrze Zełenskim. Będzie jego kontrkandydatem w wyborach prezydenckich?

Dokumenty pochodzą z Centrum Dossier - ośrodka dziennikarstwa śledczego finansowane przez rosyjskiego opozycjonistę Michaiła Chodorkowskiego. Grupa niezależnych dziennikarzy zajmuje się w szczególności badaniem własności oraz przepływów pieniężnych rosyjskiej elity. - Skupiamy się głównie na Władimirze Putinie i jego najbliższym otoczeniu. Próbujemy również znaleźć informacje na temat działalności rosyjskich służb wywiadowczych. Co próbują zrobić w Europie, w Rosji i na całym świecie - mówi jeden z dziennikarzy cytowany przez Yle, który chwilę przed inwazją Rosji na Ukrainę uciekł z kraju i zamieszkał na Litwie.

Sonda
Czy Putin opłaca polityków w Unii Europejskiej?
Putin dostał wojnę w prezencie? Były oficer wywiadu odpowiada
Nasi Partnerzy polecają