Putin już nie wróci z Chin? To chodzący trup. Ktoś zajmie jego miejsce

i

Autor: AP

Wojna na Ukrainie

Putin poleci do Chin, ale nie wróci? "To chodzący trup". Ktoś zajmie jego miejsce

2023-08-30 12:50

Prezydent Rosji Władimir Putin (70 l.) przyjął zaproszenie na Forum Pasa i Drogi, które w październiku odbędzie się w Chinach. To będzie pierwsza jego podróż zagraniczna od czasu wystawienia za nim nakazu aresztowania. Komentatorzy nie mają wątpliwości - to ma być pokaz siły. Jeden z ekspertów jednak wskazuje, że Putin "to chodzący trup", który z Chin już nie wróci.

Powołując się na trzy źródła Bloomberg przekazał we wtorek (29 sierpnia), że Władimir Putin zdecydował się przyjąć zaproszenie na forum, które w marcu wystosował prezydent ChRL Xi Jinping, podczas wizyty w Moskwie. Putin ma do Chin polecieć w październiku. Jeśli podróż dojdzie do skutku, będzie to pierwsza zagraniczna wizyta Putina odkąd w marcu br. Międzynarodowy Trybunał Karny wystawił za nim nakaz aresztowania w związku z zarzutami o zbrodnie wojenne dotyczące wywozu ukraińskich dzieci do Rosji. Chiny nie są sygnatariuszem Statutu Rzymskiego, w dodatku tam - jak podaje Bloomberg - służby Putina mogą całkowicie zagwarantować mu bezpieczeństwo.

Biały Dom: To Putin zlecił zabicie Prigożyna

Tymczasem komentatorzy na całym świecie zauważają, że informacja o planowanej do Chin podróży pojawia się w zaledwie tydzień po katastrofie samolotu, w której zginął szef najemniczej Grupy Wagnera, Jewgienij Prigożyn. Katastrofie, która - zdaniem między innymi Białego Domu - nie była wypadkiem. "Wszyscy wiedzą, że Kreml ma długą historię zabijania przeciwników politycznych i bardzo jasne jest, co tu się stało" - stwierdziła we wtorek rzeczniczka Białego Domu, Karine Jean-Pierre. 

Putin nie wróci do Rosji? "Kiedy nie ma kota, myszy harcują"

Prof. Anthony Glees, brytyjski ekspert w dziedzinie stosunków międzynarodowych, bezpieczeństwa i wywiadu nie ma wątpliwości, że wizyta w Chinach ma być pokazem siły. Siły, której nie ma. "Putin chce teraz, aby świat, a zwłaszcza NATO, postrzegał go jako niezwykle potężnego, spokojnego i mającego pełną kontrolę nad wydarzeniami. Wyjazd do Chin byłby sygnałem, że w Rosji wszystko w porządku" - mówi w rozmowie z "Daily Star". Dodaje, że Putin to "chodzący trup", który w temacie podróży powinien być wyjątkowo ostrożny. "Może nie wrócić do Rosji. Jego prezydencki odrzutowiec mógłby zostać zestrzelony nad stepami wschodniej Rosji przez członków Grupy Wagnera, którzy mogą mieć dostęp do systemu rakietowego Buk w swoim arsenale. Ponadto w czasie, gdy będzie gościł w Chinach, ktoś może zająć jego miejsce na Kremlu. Kiedy nie ma kota, myszy harcują".

Sonda
Czy sądzisz, że Putin zaplanował zamach na Prigożyna?
Raport Złotorowicza - Portal Obronny. Dr Bartłomiej Gajos o propagandzie Putina
Listen on Spreaker.