Johnson, Putin

i

Autor: AP Johnson, Putin

Wojna na Ukrainie

Putin zagroził Wielkiej Brytanii wojną?! Ostrzegł przed "uderzeniem rakietowym". Nowe fakty!

2023-01-30 11:45

Władimir Putin wprost zagroził wojną krajowi NATO i stało się to w osobistej rozmowie telefonicznej między rosyjskim dyktatorem a brytyjskim premierem? Putin miał powiedzieć, że uderzenie rakietowe zajęłoby mu minutę. Kreml już zareagował na stwierdzenia Borisa Johnsona. Według strony rosyjskiej angielski premier kłamie.

Putin wprost zagroził Wielkiej Brytanii uderzeniem rakietowym? Ostrzeżenie w rozmowie telefonicznej z premierem

Od wybuchu wojny na Ukrainie nie ustają obawy o to, czy konflikt ten nie przerodzi się w III wojnę światową, podczas której Rosja starłaby się z NATO i użyta zostałaby broń jądrowa. Póki co Władimir Putin groził tym w sposób zawoalowany i mimo daleko idącego dozbrajania Ukrainy oraz swoich licznych porażek na froncie nie zdecydował się zaatakować zachodnich obrońców Kijowa. Ale nie oznacza to, że w osobistych rozmowach ze światowymi liderami nigdy tego nie robił. Tak twierdzi Boris Johnson w wywiadzie dla BBC. Powiedział, że Władimir Putin zagroził mu wojną wprost w rozmowie telefonicznej. Stało się to jeszcze przed wybuchem pełnowymiarowej wojny na Ukrainie, ale na krótko przed 24 lutego 2022 roku. Co dokładnie powiedział Putin, strasząc brytyjskiego premiera?

"Boris, nie chcę cię skrzywdzić, ale z pociskiem rakietowym zajęłoby to minutę"

Rozmowa brytyjskiego i rosyjskiego przywódcy zaczęła się według Borisa Johnsona od ostrzeżenia, jakie wystosował wobec Władimira Putina. W obliczu posiadanych informacji wywiadowczych o planowanej inwazji na Ukrainę, Johnson powiedział, że uderzenie wywołałoby zachodnie sankcje, zaś obecność wojsk NATO w pobliżu Rosji nasiliłoby się, gdy tymczasem Ukraina "w dającej się przewidzieć przyszłości" do Sojuszu nie przystąpi. Putin w odpowiedzi posunął się do wojennych gróźb: "W pewnym momencie jakby mi zagroził i powiedział: 'Boris, nie chcę cię skrzywdzić, ale z pociskiem rakietowym zajęłoby to minutę' lub coś w tym stylu" - powiedział Boris Johnson. Jak dodał, rosyjski prezydent wypowiedział te pogróżki całkowicie spokojnym tonem i jego zdaniem była to gra. "Myślę, że Putin, sądząc po jego bardzo zrelaksowanym tonie, który wydawał się mieć, bawił się moimi próbami skłonienia go do negocjacji" - stwierdził Johnson.

Reakcja Kremla na słowa Borisa Johnsona. "To kłamstwo"

Przed południem 30 stycznia pojawiła się reakcja Kremla na słowa Borisa Johnsona. "To co powiedział pan Johnson nie jest prawdą. Mówiąc dokładniej, to kłamstwa. Nie było gróźb ataku rakietowego" - powiedział reporterom rzecznik Putina Dmitrij Pieskow.

Sonda
Czy wybuchnie III wojna światowa?

QUIZ. Lapsusy językowe gorsze niż gafy towarzyskie! 8/12 to absolutne minimum

Pytanie 1 z 12
Na początek powitanie w mejlu: Dzień dobry, panie Leszczu! Że jak?!
M. WYPIJ: JEŻELI BĘDZIEMY SŁABI MOŻEMY PAŚĆ ŁUPEM PUTINA

Dlaczego dostawy nowoczesnych czołgów dla Ukrainy są aż tak ważne?

Posłuchaj rozmowy Jana Złotorowicza z ekspertką ds. bezpieczeństwa.

Listen on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają