Putin zakręci kurek z gazem? Eksperci wiedzą, co się wtedy stanie

2022-01-26 10:20
Putin zakręci kurek z gazem? Eksperci wiedzą, co się wtedy stanie
Autor: AP Putin zakręci kurek z gazem? Eksperci wiedzą, co się wtedy stanie

Co się stanie, jeżeli w odpowiedzi na dotkliwe sankcje Rosja całkowicie zakręci kurek z gazem dla Europy? Nad takim scenariuszem już teraz głowią się Amerykanie. Joe Biden obiecuje, że w tej sytuacji surowca dostarczą nam inne kraje. Ale eksperci ostrzegają - zastąpienie rosyjskiego gazu w Europie nie jest obecnie możliwe. Dlaczego?

Niemal jedna trzecia światowych zasobów gazu znajduje się w Rosji. Na drugim miejscu plasuje się Iran z ok. 16 proc. zasobów, na kolejnym Katar z niespełna 15 procentami. Co się stanie, jeżeli w odpowiedzi na dotkliwe sankcje, którymi straszy Putina Zachód, Rosja całkowicie zakręci kurek z gazem dla Europy? Czy taki scenariusz w ogóle jest realny, czy to możliwe, by Moskwa zdecydowała się na taki krok? Jedno jest pewne - scenariusz ten należy na wszelki wypadek rozważyć. Zwłaszcza, że gaz płynie do europejskich odniorców przez Ukrainę. Joe Biden obiecuje, że w kryzysowej sytuacji surowca dostarczą nam inne niż Rosja kraje. Amerykanie w najbliższy poniedziałek spotykają się z przedstawicielami Kataru, trwają rozmowy z azjatyckimi i afrykańskimi państwami będącymi w posiadaniu złóż. Ale eksperci ostrzegają - zastąpienie rosyjskiego gazu w Europie nie jest obecnie możliwe. Dlaczego?

NIE PRZEGAP: Konflikt Rosja-Ukraina. Ekspert ujawnia, czy będzie wojna atomowa

NIE PRZEGAP: CZTERY różne odmiany Omikronu i DWIEŚCIE Delty! Koronawirus znów mutuje

Sonda
Kto ponosi odpowiedzialność za wysokie podwyżki cen energii i gazu?

"Jeżeli Rosja całkowicie zakręci kurki, nie uzupełnimy tych braków. Inni dostawcy tego nie zastąpią. To po prostu nie jest fizycznie możliwe" - tłumaczy w rozmowie z "Daily Mail" Samantha Gross, dyrektor Energy Security and Climate Initiative z think tanku Brookings Institution. Jak dodaje Bloomberg, Katar już teraz osiągnął maksymalne możliwosci produkcji, a jednocześnie dostarcza gaz do Azji w ramach zawartych kontraktów. "Gaz z Rosji nie może być niczym szybko zastąpiony" - potwierdza według "Wall Street Journal" Markus Krebber, szef niemieckiego RWE AG. Tymczasem europejskie zasoby gazu są na bardzo niskim poziomie, a na fali napięć wokół Ukrainy rosyjskie dostawy zostały spowolnione, zaś ceny gazu w Europie podskoczyły o ponad 30 proc.

NIE PRZEGAP: Rosja zaatakuje od Białorusi? Wojsko pilnuje CZARNOBYLA!

NIE PRZEGAP: Wywiad ujawnia, co Putin chce zrobić z Ukrainą. To może zaskoczyć

Quiz. Czwartkowy test z geografii. W którym państwie jest TO miasto? Proste? Nie żartuj!

Pytanie 1 z 15
Na rozgrzewkę: El Paso leży w...
Jasnowidz Krzysztof Jackowski przewiduje przyszłość dla Putina, Rosji i Ukrainy w 2022 roku
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE