Rosja zaatakuje od Białorusi? Wojsko pilnuje CZARNOBYLA!

2022-01-25 7:29
Rosja zaatakuje od Białorusi? Wojsko pilnuje Czarnobyla!
Autor: Shutterstock Rosja zaatakuje od Białorusi? Wojsko pilnuje Czarnobyla!

Władze Ukrainy obawiają się, że w przypadku inwazji Rosji celem jej wojsk stanie się Czarnobyl! Podejrzewają, jakie plany wobec słynnej zamkniętej, skażonej "zony" może mieć Władimir Putin. Do Czarnobyla wysłano już ukraińskie wojska. Żołnierzom rozdano mierniki promieniowania. Uszkodzony reaktor jest schowany pod specjalną osłoną zwaną Arką.

Stany Zjednoczone poważnie rozważają wysłanie co najmniej 8,5 tysiąca żołnierzy do Europy wschodniej, kraje NATO rozmieszczają swoje siły na Litwie czy nawet Bułgarii, wysyłając fregatę czy myśliwce. Putin cały czas oskarża Zachód o bycie agresorem, Zachód jednogłośnie popiera Ukrainę, wokół której Putin gromadzi wojska. Nie ma możliwości porozumienia, ponieważ Rosja żąda zablokowania możliwości członkostwa Ukrainy w NATO i wycofania wojska NATO m.in. z Polski. Inwazja może zacząć się w każdej chwili. Jak będzie przebiegać? Czy Putin w razie ataku militarnego na Ukrainę zaatakowałby tylko od Krymu czy Donbasu? Niestety, zdaniem amerykańskiego wywiadu Rosja może chcieć zająć nawet Kijów. Teraz władze Ukrainy obawiają się, że w przypadku inwazji Rosji celem jej wojsk stanie się także... Czarnobyl! Podejrzewają, jakie plany wobec słynnej zamkniętej, skażonej "zony" może mieć Władimir Putin.

Uszkodzony podczas katastrofy z 1986 roku reaktor jest schowany pod specjalną osłoną zwaną Arką, której trwałość w 2016 roku szacowano na sto lat. Jednak pracownicy, którzy nadal strzegą bezpieczeństwa wokół reaktora, boją się: "Nie wiemy, czy zabije nas wirus, radioaktywność czy wojna" - powiedział "New York Times" Oleksiej Priszepa. Do katastrofy w elektrowni atomowej w Czarnobylu doszło w nocy z 25 na 26 kwietnia 1986 roku. W reaktorze jądrowym bloku energetycznego nr 4 z powodu przegrzania się rdzenia doszło do wybuchu, pożaru i uwolnienia substancji promieniotwórczych. Radioaktywna chmura dotarła na teren całej Europy, ewakuowano 350 tys. ludzi.

NIE PRZEGAP: Rosyjskie wojska u wybrzeży IRLANDII! Putin potwierdza działania

NIE PRZEGAP: Wywiad ujawnia, co Putin chce zrobić z Ukrainą. To może zaskoczyć

Sonda
Czy obawiasz się, że Rosja zaatakuje Polskę?

Otóż chodzi o drogę, jaką rosyjskie wojska kroczyłyby w stronę Kijowa. Od słynnego miasta Prypeć do granicy z Białorusią jest zaledwie kilka kilometrów, Kijów jest sto kilometrów od niej na południe. Co prawda teren jest trudny i grząski, a do tego zwłaszcza miejscami wysoce radioaktywny, ale zajęcie zamkniętej strefy wokół Czarnobyla i Prypeci otworzyłoby Rosji najkrótszą drogę na Kijów. Do Czarnobyla wysłano już ukraińskie wojska. Żołnierzom rozdano mierniki promieniowania. Czy istnieje ryzyko uszkodzenia reaktora i katastrofy?

NIE PRZEGAP: Rosja zaatakuje nie tylko Ukrainę? Prezydent mówi o też o krajach NATO

NIE PRZEGAP: Rosyjska inwazja na Ukrainę "nieunikniona". Putin wyłączy PRĄD?

QUIZ. Poniedziałkowy test z wiedzy ogólnej. Komplet punktów możliwy tylko dla wybitnych umysłów

Pytanie 1 z 10
Od niedawna najdłuższym tunelem w Polsce jest ten biegnący pod warszawskim Ursynowem. Wcześniej najdłuższy był tunel w...
Przenosimy się z Warszawy do Czarnobyla. Mija 35 lat od wybuchu w elektrowni jądrowej
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE