Radioaktywna kapsułka zgubiła się na pustyni. Właśnie ją odnaleźli. Igła w stogu siana

i

Autor: Shutterstock Radioaktywna kapsułka zgubiła się na pustyni. Właśnie ją odnaleźli. "Igła w stogu siana"

Trudno uwierzyć, że się udało

Radioaktywna kapsułka zgubiła się na pustyni. Właśnie ją odnaleźli. "Igła w stogu siana"

2023-02-01 10:02

Zaskakujące informacje! Po tygodniu poszukiwań australijskie władze odnalazły kapsułkę zawierającą materiał radioaktywny, która zaginęła na pustynnym obszarze Outback w stanie Australia Zachodnia. Poszukiwania niebezpiecznego materiału trwały wzdłuż 1400 kilometrów autostrady. "Kapsułka była jak igła w stogu siana, a my ją odnaleźliśmy".

Kilkumilimetrowa kapsułka z radioaktywnym materiałem wypadła z ciężarówki, która przejechała około 1400 km przez stan Australia Zachodnia. Transport przejechał z północy stanu Australia Zachodnia z miejscowości Newman do magazynu na przedmieściach Perth, co stanowi odległość większą niż całkowita długość Wielkiej Brytanii - informowała we wtorek, 31 stycznia, agencja Reutera. Istniały poważne obawy, że kapsułka mogła już utknąć w oponie innego pojazdu i znajduje się setki kilometrów od obszaru poszukiwań.

Przez tydzień szukali niebezpiecznej kapsułki. "Możliwe oparzenie popromienne"

Jak podaje PAP, mieszkańców Australii Zachodniej ostrzeżono, aby trzymali się w odległości co najmniej pięciu metrów od kapsułki w przypadku jej znalezienia, ponieważ ekspozycja może spowodować oparzenia popromienne. Na szczęście w środę, 1 lutego, napłynęły dobre informacje. Kapsułkę udało się odnaleźć na poboczu drogi, którą jechała ciężarówka. 

Radioaktywna kapsułka odnaleziona. "Jak igła w stogu siana"

"Biorąc pod uwagę zakres przeszukanego obszaru, odnalezienie tego obiektu było ogromnym wyzwaniem. Grupy poszukiwawcze dosłownie odnalazły igłę w stogu siana" - powiedział szef służb ratunkowych Australii Zachodniej, Stephen Dawson na konferencji prasowej. Kapsułka jest teraz badana, a w czwartek zostanie przeniesiona do specjalnego ośrodka w Perth. Służby zapewniają, że materiał radioaktywny był odpowiednio zabezpieczony i skażenie terenu jest mało prawdopodobne. 

Sonda
Byłeś w Australii?
WYSADZILI bankomat i zgubili łup! Tysiące złotych na ulicy! Zrobili to pod nosem policji!