Rosja powiększy się już 17 lipca? Wchłonie swojego sąsiada?! Jest oficjalne potwierdzenie referendum

2022-05-13 22:30
Rosja powiększy się już 17 lipca? Wchłonie swojego sąsiada?! Jest oficjalne potwierdzenie referendum
Autor: POOL / Reuters / Forum, SHUTTERSTOCK, grafika RN

Przywódca Osetii Południowej, jednego z dwóch separatystycznych regionów Gruzji, Anatolij Bibiłow ogłosił w piątek, że 17 lipca odbędzie się referendum w sprawie przyłączenia się do Rosji - podał Reuters, powołując się na agencję TASS.

"Zgodnie z art. 50 ust. 16 Konstytucji Republiki Południowej Osetii postanawiam ogłosić referendum w Republice Południowej Osetii w sprawie zjednoczenia z Federacją Rosyjską" - napisał Bibiłow w komunikacie.

Reuters przypomina, że Moskwa uznała Osetię Południową i Abchazję za niepodległe państwa po wojnie z Gruzją w 2008 roku. Udzieliła im szerokiego wsparcia finansowego, zaoferowała obywatelstwo rosyjskie tamtejszej ludności i rozlokowała tam tysiące żołnierzy.

ZOBACZ TEŻ: Tajemnicze nagranie o chorobie Putina! Oligarcha zdradził prawdę? Tego nikt się nie spodziewał!

Paweł Zalewski: Incydent z ambasadorem Rosji był błędem

W ślad za Rosją poszły tylko Wenezuela, Nikaragua i Nauru. Pozostałe kraje świata uznają obie separatystyczne republiki za część Gruzji. Sama Gruzja uważa Osetię Płd. i Abchazję za ziemie okupowane przez Rosję.

Osetia Płd. i Abchazja oderwały się od Gruzji w latach 90. XX wieku.

Sonda
Czy Ukraina wygra wojnę z Rosją?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE